Haber

6 aylık tutukluluk sona erdi: Avukat Kaya’ya tahliye kararı

Mazlumların Hukuk Bürosu’na (EHB) yönelik operasyonda İzmir’de gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen avukat Gülhan Kaya, İstanbul 9. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki sorgusunun ardından tutuklandı. Kaya’nın tutuklandığı soruşturmada şüpheliler arasında 4 avukat daha yer aldı. Operasyon günü adreslerinde bulunamayan avukatlar daha sonra ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Operasyon sırasında adresinde bulunan Kaya, 6 aydır tutuklu bulunuyor.

‘MÜŞTERİNİZLE KAÇ KEZ GÖRÜŞTÜNÜZ, O DAVAYI NEDEN ALDINIZ?

Kaya hakkında terör örgütüne üye olmak suçlamasıyla dava açıldı. Davada toplam 23 kişi var. Sanıklardan 5’i avukat, 2’si gazeteci. Duruşmada gözaltına alınan Kaya’ya, hakimlik sorgusunda müvekkilleriyle kaç kez görüştüğü, kaç kez cezaevine gittiği, müvekkilleriyle telefon görüşmesi yaptığı ve hangi davaları ele aldığı soruldu.

Eylül ayında hazırlanan iddianamede Kaya’nın tutuklanmasına sebep olan terör örgütü propagandasının yanı sıra terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla da suçlanıyordu. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada hakim karşısına çıkan Kaya, savunmasını yaptı. Kaya’nın savunmasının ardından savcılık mütalaasını vererek tahliye talebinde bulundu. Mahkeme Kaya’nın tahliyesine karar verdi.

TEKRARLANMIŞ DENEME

Avukat Kaya hakkında 2017 yılında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan bir dava daha var. Bu davada Kaya, “terör örgütüne üye olmak”la suçlanıyor. Gülhan Kaya’nın avukatlarından Evren Çıldır, tutukluluk nedeninin tekrarlanan yargılamalar olduğuna dikkat çekerek Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 223. maddesinin 7. fıkrasına atıfta bulundu. Kanunda mükerrer yargılamalara ilişkin şu ifadeler yer alıyor: Aynı eylemden dolayı daha önce verilmiş bir karar veya aynı sanık hakkında açılmış bir dava varsa, davanın reddine karar verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu