Ekonomi

Araştırmaya göre ABD’deki çöp sahaları metan limitlerini aşıyor

Denetim raporları üzerinde yakın zamanda yapılan bir analiz, ABD’deki yaklaşık iki düzine çöp depolama alanından kaynaklanan metan emisyonlarının düzenli olarak federal eşik değerlerini aştığını ortaya koymuştur. Bazı durumlarda, bu emisyonlar tesis sahiplerinin hükümete bildirdiklerinden bile daha yüksektir.

Kar amacı gütmeyen çevre kuruluşu Industrious Labs tarafından yürütülen çalışma, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından belirlenen mevcut düzenlemelerin düzenli depolama sahalarından kaynaklanan önemli metan emisyonlarını önlemek için yeterli olmadığını gösteriyor.

Industrious Labs çalışması, EPA’nın gelişmiş teknolojiler kullanarak daha sıkı bir izleme uygulaması çağrısında bulunuyor. Ayrıca düzenlemelerin daha küçük çöp sahalarını da kapsayacak şekilde genişletilmesini ve bu tesisler büyüdükçe gaz yakalama sistemlerinin daha hızlı kurulmasını gerektirmesini önermektedir. Bu adımlar, güçlü bir sera gazı olan metan salınımını azaltmak için önerilen bir dizi eylemin parçasıdır.

Metan, kısa vadede atmosferdeki ısıyı hapsetme konusunda karbondioksitten daha etkili olduğu için iklim değişikliği üzerindeki etkisi büyüktür. Düzenli depolama sahaları metan emisyonlarına büyük katkıda bulunmaktadır. 2022 yılında ABD’nin toplam metan üretiminin %14’ünden fazlasını oluşturarak petrol, gaz ve hayvancılık sektörlerinden sonra üçüncü en büyük kaynak haline gelmiştir.

EPA, metan emisyonlarının değerli bir enerji kaynağından yararlanmak için kaçırılmış bir fırsat olduğunu kabul etmiştir. Önceki yıl ajans, çöp sahalarından kaçan metan emisyonlarının yaklaşık %58’inin sorumlusunun gıda atıkları olduğuna dikkat çekmiştir. Gıda atıklarının düzenli depolama alanlarından uzaklaştırılmasının bu sektördeki metan emisyonlarını önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürdüler.

EPA’nın Ağustos 2024’e kadar düzenli depolama yönetmeliklerini yeniden değerlendirmesi gerekmektedir. Biden yönetimi, özellikle petrol ve gaz endüstrisindeki metan emisyonlarını ele alma konusunda proaktif davrandı ve 2021’den bu yana küresel olarak metan emisyonlarını azaltmaya yönelik uluslararası çabalara öncülük etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu