Haber

Avukat Kazmaz resmi reklam geliri almayacak siteleri açıkladı

İSTANBUL (İGFA) –Medyaya sızdırılan Basın İlan Kurumu taslağında “hayat” kategorisinde yayın yapan internet siteleri yer almıyor.

Her gün milyonlarca kişi tarafından tıklanan bu siteler “haber sitesi” sayılmadı. Bu siteler resmi reklam geliri elde etmeyecektir.

Avukat Rezmi Kazmaz, Basın İlan Kurumu’nun 1960’lara göre hazırlanan bu taslakta ısrar etmesi, internet medyasının ruhuna uygun düzenlemeler yapmaması halinde büyük bir mağduriyet çıkacağını söyledi.

avlanmak Kazmaz yaptığı açıklamada, ömür boyu kategorideki sitelerin resmi duyuru pastasından neden pay alamadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Basın İlan Kurumu, günlük gazetelere resmi ilan verirken ekonomiden siyasete, sağlıktan spora, röportajlara her alandan haber verilip verilmemesine özen gösterir. Belirgin bir alanda (sağlık, ekonomi, çevre vb.) yayın yapan gazeteleri kapsamaz. Bu yayınlar her gün yayımlanmıyorsa dergi sayılır. İnternet medyasının düzenlenmesinde de aynı yolu izleyen Basın İlan Kurumu, hayat kategorisi dediğimiz, hayatın tüm renklerini yansıtan güzel haberleri okuduğumuz bilgilendirici ve eğitici siteleri haber sitesi olarak kabul etmemiş, ama onları görmezden geldi.

Mevzuat bu haliyle yürürlüğe girerse; sağlık, dergi, moda, kültür-sanat, eğitim, bilim, psikoloji, tarih, araba, spor, anne-bebek-çocuk, dekorasyon, erkek, kadın, gençlik, yeme-içme, evcil hayvan, teknoloji, emlak, gezi-turizm gibi kategorilerde yayın yapan sitelere Belli bir alanda yayın yapan bu sitelere basılı yayınlarda olduğu gibi dergi statüsü verilmesi uygun değildir çünkü bunlar dergi değildir, sürekli yayındadırlar. Dergiler sadece resmi ilanlardan yararlanabilir. Ayrıca reklam veren kamu kurumunun insafına kalmıştır. Yani tercih edilen yayınlara resmi ilan verilir, ayrım gözetilmeksizin hak eden her yayına resmi ilan verilir. Bizce davranış kurallarına uyan tüm siteler hangi kategoride olursa olsun resmi duyuru pastasından hak ettiği değeri almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu