Teknoloji

Ay’ın Tahmin Edilenden Milyonlarca Yıl Daha Yaşlı Olabildiği İddia Ediliyor

Gezegenimizin uydusu olan Ay, uzayda dönen dev bir kaya modülünden ibaret değil. aynı zamanda hayata değerli etkileri vardır. Bu nedenle Ay’ın nasıl oluştuğunu anlamak bilim insanları için kritik konular arasında yer alıyor.

Yeni bir araştırmaya göre Ay beklenenden daha dolu. 40 milyon yıl daha yaşlı . Bilim insanları Ay yüzeyinden elde ettikleri bazı kimyasal yapıları analiz ederek bu sonuca ulaşmayı başardılar.

Zirkon kristalleri Ay’ın yaşını ortaya koyuyor.

Zirkon oluşumu için uranyum gerekli olmasına rağmen bu bileşikler oluşum aşamasında kurşun içermezler. Bileşiklerin içerdiği uranyum ise zamanla ışınlanarak kurşuna dönüşür. uranyumYarı ömrünü bildiğimiz için elimizdeki zirkonyumun ne zaman oluştuğunu tam olarak analiz edebiliyoruz.

Glasgow Üniversitesi’nden jeolog Jennika Greer Ay yüzeyinden alınan zirkonyum örneğini incelediğinde bu örneğin yaklaşık 4,46 milyar yaşında olduğunu ortaya çıkardı. Normalde Ay görünür 4,41 milyar yıldan Biraz daha erken olduğu düşünülüyordu. Dünyanın yaşının 4,54 milyar yıl olduğu iddia ediliyor.

Bilim adamları Ay’ın Dünya’ya çarptığını söylüyor Marş Aynı büyüklükteki bir gök cismi tarafından yaratıldığını düşünüyor. Her ne kadar bu çarpışma sonrasında oluşan birincil yapılar uydu yüzeyindeki magma okyanusu yüzeyinden hızla eriyip kaybolsa da, yüzey soğumaya başladığında oluşan katı maddeler sayesinde bunların tarihlendirilmesi mümkün. Greer’in incelediği örnek de bu yapılardan biri olarak değerlendirilmektedir.

karacobanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu