Ekonomi

Bakan Muş: Türkiye 20 yılda çok daha ileri giden bir ülke

Bakan Muş, partisinin Samsun’daki seçim koordinasyon merkezinin açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile katıldı.

Burada partililere seslenen Bakan Muş, Samsun’un nüfusu ve ekonomisiyle Karadeniz’in en büyük ili olduğunu söyledi.

Samsun’un Türkiye’nin nadide limanlarına ev sahipliği yapan bir ticaret, sanayi, tarım ve turizm şehri olduğuna işaret eden Muş, şöyle konuştu: “Dolayısıyla bunların hepsini içinde barındıran çok fazla ilimiz yok. Bu bizim ender illerimizden biri. Peki bu ili nasıl daha yukarılara taşıyabiliriz, nasıl daha da güçlendirebiliriz? Refahını nasıl daha fazla yükseltebiliriz? üretim gücünü daha da artıralım mı?Bu düşüncelerle, buradan bu hayallerle koşuyoruz.”ifadesini kullandı.

Kurtuluş mücadelesinin meşalesinin yakıldığı şehrin Samsun olduğunu belirten Muş, şöyle devam etti:

“Mücadele buradan başladı. Bundan tam 100 yıl önce bugün Türkiye’nin 2. yüzyılı için Samsun’dayız. Türkiye’nin 2. yüzyılını kuracağız. Bu 2. yüzyılda da Türkiye’yi çok farklı yerlere taşıyacağız. ?” Türkiye’deki mücadele? Kıyasladığınız zaman Türkiye 20 yılda çok daha ileri gitmiş bir ülke. Milli gelirini 10 bin doların üzerine, dış ticaretini ise 700 milyar dolara çıkarmış bir ekonomidir. Dolayısıyla 85 milyonluk nüfusu ve 780 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile çok büyük bir ekonomiye sahiptir. Biz bir ülkeyiz.”

Siyasi rakiplerine karşı mücadele ettiklerini ancak bu sefer bir fark olduğunu belirten Bakan Muş, şunları söyledi:

“Masa var evet masa var arkadaşlar. 6+1 masa var. Yakından takip ediyorsunuz. 6’dan başladı. 7’si yeni çıktı. O da masaya oturdu. İcrada 7 parti var. 7 cumhurbaşkanı yardımcısı ve bir cumhurbaşkanı var.’Türkiye’yi yönetmeye talibiz.’ Diyorlar, tamam kabul ettiniz ama bu masa yaklaşık 14 ay önce kuruldu, 14 ay sonra aday belirlenebildi, belirlenemedi, bir kaos çıktı hatırlarsanız, tartışma çıktı. Biri masayı terk etti.Çıktıktan sonra söylenen sözler bazen unutuyoruz.’Noterin masası’ diyor sonra o kumarı yalanladılar.Çevirmeye çalıştılar.Bizim masamız yok çünkü biliyorsunuz değerli arkadaşlar, Masada kumar oynanıyor, sonra inkar etmeye kalktılar, ‘Noter olmayacağız’ ‘Bu tablo millet iradesini yansıtma özelliğini kaybetmiştir’ dediler. Denildi mi bunlar söylendi mi söylendi bu tablo söylendi daha da çok söylendi bu kadarını sayayım peki 3 günde ne oldu bu noter masası değişti mi kıskaç mı Kayboldu, kazandı, aday mı değişti, anlayış mı değişti, yaklaşım mı değişti, 3 günde neler değişti, kimler, hangi odaklar, nasıl ve ne şekilde devreye girdi ve masadan kalkan ortak masaya geri döndü. “

“‘Türkiye’yi yönetmeye talibiz.’ Burada birbirine diyenlerin söylediği sözleri yorumlamaya çalışıyorum.”Bakan Muş, şöyle devam etti:

Bir diğeri de ‘Cumhurbaşkanı karar alırsa bizim onayımız olmadan kriz çıkar’ dedi. “Şimdi Samsun halkı burada oy kullanıyor. Oradaki her partinin farklı oy oranları var. Biri yüzde 20 alıyor, biri 10 alıyor, biri 2 alıyor, biri 0.1 bir alıyor, biri 0.2 alıyor, biri 0.3 alıyor, biri saniye alıyor.” 0.4 alıyorlar. 4 tanesini toplayınca yüzde 1 olmuyor. Dolayısıyla kararlar ortak alınacak.Ama millet iradesi birine yüzde 25 verdi, diğerine 0.1 verdi.Ama karar alırken yüzde 0.1 ila 25 aynı gücü kullanacak.Bu milletin iradesidir. millete saygısızlık değil mi milletin iradesi bu şekilde tecelli etmemiştir onları bir kenara bırakalım daha sorunlu, tehlikeli ve asla ama asla kabul edemeyeceğimiz kısma geliyorum. çok uzun süredir terörle bu çabayı neden terörle yapıyor 780 bin türkiye çok uzun zamandır farklı terör örgütleriyle mücadele ediyor ama çok uzun süredir mücadele ediyor özellikle pkk terör örgütüyle Türkiye’nin bir bölümünün bölünmesine odaklanan ve siyasi bir uzantısı olan. Bunları saklamaya, saklamaya, eğip bükmeye, midemizden konuşmaya gerek yok. Net olacağız, net konuşacağız. Emrinde bir parti var. Bu gelen 7. partiydi. 6 parti vardı, bu geldi masaya oturdu ve 7. oldu.”

“TÜRKİYE’YE GİYDİRİLMEK İSTEYEN BU GÖMLEĞİ YIRTICAĞIZ”

Bakan Muş, 6’lı masada buna bir partinin özellikle karşı çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“İçlerinden biri özellikle ‘Onların olduğu yerde değiliz’ dedi. Dedi.Özerklik diyor.Özyönetim diyor Türkiye’nin bir bölgesi söz konusu.Türkiye masa kazanırsa Suriye’deki varlığını bitirir.Çünkü Türkiye’nin orada bulunması orada bir yapılaşmayı engeller. Şey, ‘Biz masada değiliz.’ “Bu parti var diyen masada mı? Sadece zemin mi veriyor? O verir. Bakmak. PKK liderlerinden Sabri Ok, terör liderine destek açıklaması yapıyor. Yine kırmızı bültenle aranan bir diğer terör örgütü lideri Remzi Kartal. Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla ilgili olarak, “Tarihi fırsat önümüze geliyor” dedi. “Hangi tarihsel fırsat? Ne fırsatı? Artık onlar hakkında konuşmadığımızda, onlar yokmuş gibi davranamayız. Onlar var. Ecevit’in bir sözü vardır. olabiliriz?’ ‘Cumhuriyetin kuruluşunda yer aldığını iddia eden bir parti, CHP bunu kabul edemez’ diyor. ‘Olamaz’ der ve Ecevit isyan eder. Eleştiriyor, konuşmalarını hatırlarsanız… İşte kurtuluş mücadelesinin başladığı bu şehirden Türkiye’ye giydirilmek istenen bu deli. Gömleğini yırtacağız. Türkiye’nin başına bu çorap örülmesine izin vermeyeceğiz. Anlaştıkları tek nokta Erdoğan’ın gitmesi, sonra kaos.”

“BİN YIL ÖNCE NİZAMÜL MÜLK’ÜN SÖYLEDİĞİNİN TAM TERSİNİ BİN YIL SONRA YAPIYORLAR”

Türkiye haritasının masaya yatırıldığını vurgulayan Muş, sözlerini şöyle tamamladı:

“O bakanlık senin, bu kurum benim, bu banka senin, bunlar paylaşılıyor. Biz bu paylaşımları daha önce de gördük. Bu paylaşımların sonucu hep Türkiye’ye bir bedelle döndü. Türkiye’nin imkanları hep heba oldu. Ne oldu? Türkiye’nin bakanlık ve kurumlarına?Büyük Selçukluların veziri Nizamülmülk.Siyasetname’yi yazar.Nizamülmülk’ün bir sözü vardır.’İşi 2 kişiye vermeyin iş ortada kalır.Kimse sorumluluk almaz.’ Diyor ki burada 7 kişiye verildi.Bin yıl önce Nizamülmülk’ün söylediğinin tam tersini yapıyorlar,bin yıl sonra.İrade olmayan yerde yönetim olmaz.Bakın bugün Türkiye’de terör var. çok şükür asgariye indirildi.Güvenlik sağlandı, bu elebaşları şu anda içeride, sınırın ötesinde ‘Ben buraya takviye güç veriyorum.’ “Bunun bir karşılığı olacak. Bir sonucu olacak.” Açıkça söylüyor ve bakın Ahmet Türk, ‘Öcalan’ın kurtuluş süreci başladı’. “Bu ülkede çocuklarımızı katleden, Türkiye’ye zarar veren, onlarca insanımızı yaralayan, emniyet mensuplarımızı gazi yapan terör liderine hiç kimse hürriyet hakkı tanımaz. Ancak öyle bir cesaret alınır ki bir yerden biri çıkıp bunları yapar.” Bunları ne inkar ediyor ne de net bir tavır alıyor. Herkes üç maymunu oynuyor. Onun için öyle bir karşılık vereceğiz ki bir şehirde Milli Mücadele’nin meşalesi yakıldı, en büyük tokat oldu, en büyük tokadı buradan alacaklar.”

Açılışa AK Parti Samsun Milletvekilleri Yusuf Ziya Yılmaz, Orhan Kırcalı, Fuat Köktaş ve Ahmet Demircan, milletvekili adayları ve çok sayıda partili katıldı.

habersancaktepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu