Ekonomi

Bakanlıktan arıcılara şeker desteği

Türkiye’de bal üretiminde ilk sırada yer alan Adana’da, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılara verilen ve arıların beslenmesinde kullanılacak şekerler, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda dağıtılmaya başlandı.

İlkbaharda yeterli polen oluşumuna kadar geçen sürede arı ölümlerinin önlenmesi ve arı popülasyonunun devamlılığının sağlanması amacıyla Arıcı Kayıt Sistemine kayıtlı ve Adana’da faaliyet gösteren arıcılara hibe olarak toplam 1708 ton toz şeker dağıtılacak. mevsim.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin Kozan ilçesindeki arıcılara gönderdiği 1708 ton şekerin dağıtımına katılan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, “Arıcılarımıza yönelik şeker destekleme çalışması, Bakanlık, Adana’da devam ediyor.Arıcılarımıza Türkiye genelinde kovan başına 4 kilo şeker desteği yapılıyor.Adana’da en yaygın arıcılık Kozan’da yapılıyor. Bu ilçede 220 bin kovan var. 31 TIR’ı burada dağıtacağız. 1708 ton şekeri ilimiz geneline dağıtacağız” dedi.

Daha önce arıcılara ilaç ve kovan desteğinde bulunduklarını belirten İl Müdürü Tekin, “Geçen yıl şeker dağıtımına sübvansiyon almıştık. Arıcılarımızın memnuniyetini görüyoruz. Üretime devam ediyoruz. Halkımızın desteğiyle. Devlet, arıcılarımız daha güçlü üretecek. Ülkemizin bal ihtiyacını da karşılayacaklar. Biz işleme işletmeleri olan bir ilçeyiz. Bu işletmelerden dünyanın her yerinden bal ihraç ediliyor” dedi.

Adana Arıcılar Birliği Başkanı Yunus Kılıçkaya, 2 bin 650 üyeye sahip olduklarını ve bu üyelerin toplam 474 bin kovanlarının bulunduğunu belirterek, “Bu şeker arılarımızın bahar beslenmesinde kullanılıyor. 4 adet hibe şeklinde veriliyor. Kovan başına kilogram.Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze.Arıcılarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” söz konusu.

Adana’da geçen yıl 2 bin 556 arıcılık işletmesi bulunurken kovan sayısı 494 bin 432’ye ulaştı. Bal üretimi 12 bin 645 ton, kovan başına bal verimi ise 25,4 kilogram oldu. – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu