Haber

Batı Afrika Liderleri Nijer’de Cuntaya Baskı Yapmak İçin Tutma Gücünü Etkinleştirdi

Batı Afrika cumhurbaşkanları, Nijer’deki cuntaya baskı yapmak için alıkonma kuvvetini konuşlandırdı.

Ecowas, güç kullanımının son çare olduğunu ve askeri darbeden sonra Başkan Bazoum’un kendisini eski durumuna getirmek için diplomatik yolları seçtiğini belirtiyor.

Güçlü bir Batı Afrika bölgesel bloğunun başkanları, Nijer’in demokratik olarak seçilmiş liderini deviren, ancak diplomatik bir çözüm için kapıyı açık bırakan üst düzey ordu subayları üzerindeki baskıyı artırmak için bir tutma gücünün konuşlandırılması emrini verdi.

Ecowa’nın Abuja’daki acil durumunun zirvesinden sonra konuşan Nijeryalı Lider Bola Tinubu, “güç kullanımı da dahil olmak üzere hiçbir seçeneğin masadan kalktığı” konusunda uyardı. “Biz yapmazsak, başkası yapacak.

Tinubu’nun konuşmasının ardından, bloğun savunma yetkililerini “Ecowas tutma kuvvetiyle tüm unsurlarıyla derhal çatışmaya” çağıran bir kararı içeren resmi bir açıklama okundu.

Başka bir karar “Ecowa’nın elindeki gücü Cumhuriyet’te anayasal düzeni yeniden tesis etmek için atamaktan” söz ediyordu, hemen ardından “barışçıl yollarla” anayasal düzeni yeniden tesis etmekten söz eden bir başka karar geldi.

Perşembe akşamı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, askeri müdahaleyi açıkça desteklemese de ECOWAS’a desteğini ifade etti.

“Biz de dahil olmak üzere ECOWAS, anayasal düzene dönüşün kaçınılmazlığının netleştirilmesinde önemli bir rol oynuyor ve ECOWAS’ın liderliğini güçlü bir şekilde destekliyoruz ve bu konuda çalışıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu