Haber

BM Güvenlik Konseyi kardeşlik ve birlik değerlerinin barış ve güvenliğe etkisini tartıştı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) “kardeşlik” ve “birlik ve beraberliğin” barış ve güvenliğe etkisi tartışıldı ve bu maliyetlerin çatışmaların önlenmesinde temel rol oynayabileceğine dikkat çekildi.

Birleşik Arap Emirlikleri başkanlığında BMGK’de “Uluslararası Barış ve Güvenliğin Korunması: Barışın Teşvik ve Sürdürülmesinde Kardeşliğin Değeri” konulu oturum düzenlendi.

Burada bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, her büyük inancın “kardeşlik, karşılıklı saygı ve anlayış” ilkelerini desteklediğini ve bu bedellerin BM Şartı’nın temelini oluşturduğunu kaydetti.

Guterres, BMGK’nın varlık sebebinin barışı korumak ve savaşı önlemek olduğuna işaret ederek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Barışa yönelik tehditler pek çok biçimde ortaya çıkıyor. Kaynaklar veya güç için rekabet, insan hakları ihlalleri, kötü yönetişim, aşırı yoksulluk, eşitsizlik ve marjinalleşme umutsuzluğu besliyor. Ancak çatışmaya yol açan ortak noktalardan biri ‘diğerinden nefret’. Nefret Besliyor. insanlığın en kötü dürtüleri üzerine.”

Guterres, dünya genelinde yabancı düşmanlığı, ırkçılık, hoşgörüsüzlük, Müslüman nefreti, antisemitizm ve Hristiyan azınlıklara yönelik saldırılarda ani bir artış yaşandığını vurgulayarak, “Beyaz ırkın üstünlüğüne inanan Nazi yanlısı gruplar en önde gelenlerdir. günümüzde en hızlı büyüyen ve birçok ülke için en temel iç güvenlik sorununu oluşturan gruplar öne çıkmaktadır.” dedi.

Geçmişte de benzer eğilimlerin olduğunu belirten Guterres, günümüzde söz konusu “kötülüklerin” yayılmasında sosyal medyanın çok önemli rol oynadığını söyledi.

“Anlamsız savaşlara son verin”

El-Ezher Piri Ahmed et-Tayyib ise video konferansla bağlandığı toplantıda İslam’da zorlama olmadığını belirtti.

İslam’da “ırk ayrımı, beyaz ırkın üstünlüğü” gibi kavramlara yer olmadığını belirten et-Tayyib, “İnsanlar arasında makbul olan tek ilişki barışa dayalı ilişkidir. Barış, İslam’ın temel ilkesidir. İslam dini.” sözlerini kullandı.

Terörü İslam’la veya başka bir dinle ilişkilendirmenin çok yanlış olduğunu söyleyen Et-Tayyib, “Terörü dinler değil, küresel hegemonik politikalar, maddi felsefeler ve ahlaki değerleri yok sayan ekonomik doktrinler besliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Mevcut krizlerle başa çıkmanın en değerli araçlarından birinin ‘kardeşlik’ bedeli olduğunu kaydeden et-Tayyib, “Bugün sizi son dönemde bölgemizde ve dünyada yaşanan anlamsız savaşlara son vermeye davet ediyorum. yıl.” söz konusu.

“Kardeşlik ve birlik kıtlığı yaşıyoruz”

Vatikan’ın İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı (Dışişleri Bakanı) Başpiskopos Paul Richard Gallagher, tüm tarafların “dar ideolojilerini ve vizyonlarını” bir kenara bırakıp insanlığın yeterliliği için çalışmaları gerektiğini vurguladı.

Gallagher, “Bu Konsey’in BM Şartı’nı şeffaflık ve dürüstlükle, herhangi bir kötü niyet olmaksızın uygulaması bekleniyor.” dedi. dedi.

Gallagher, küresel dünyanın insanları birbirine yaklaştırdığını ancak daha fazla “birlik olmayı” teşvik etmediğini belirterek, “Aslında kardeşlik ve birlik eksikliği yaşıyoruz. Bunun nedeni adaletsizliğin, yoksulluğun, eşitsizliğin olmaması. ve bir dayanışma kültürü.” sözlerini kullandı.

Tasarı oylanacak

BM’de öğleden sonra devam edecek oturumda, üye ülkelerin “nefret söylemi, ırkçılık, ırk ayrımcılığı, yabancı düşmanlığı, cinsiyet ayrımcılığı ve aşırılık” gibi hareketlerin çatışmaya yol açtığına işaret eden karar taslağını oylaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu