Haber

BM’den Kıbrıs’ta ‘ortak zemin’ ziyareti

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi İşler Kısmı Avrupa, Orta Asya ve Amerika Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Kıbrıs’ta Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Kuzey Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la görüşmelerde bulundu. Yenca, Anastasiadis ile görüşmesinin akabinde yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorununun çözülmesi çabalarının devam edebilmesi için iki taraf arasında ortak zemin ve anlayış bulmaya kararlı olduğunu vurguladı.

‘KIBRIS’TA KİLİT, EGEMEN EŞİTLİĞİMİZDİR’

Görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Ersin Tatar, görüşmede artık federasyon temelinde bir mutabakat niyetlerinin olmadığını anlattıklarını söyledi ve “Jenca’nın sözlerini çok iyi anladığını” söz etti. Tatar, “Birleşmiş Milletler’in bir adım atması gerekmektedir. Bunu kendilerine söyledim” diye konuştu. Tatar, Jenca’nın ise diyalogdan kopmama davetinde bulunduğunu ve ilerde rastgele bir durum değişikliğinde görüşmelerin başlaması durumuna hazırlıklı olunması gerektiğini söylediğini tabir etti. Kıbrıs’ta tahlil için diyaloğa devam edeceklerini, bağların devamı olması hedefiyle görüşmeleri sürdüreceklerini lakin şu anda ortak yer olmadığını tabir eden Tatar, “Kıbrıs’ta kilit, egemen eşitliğimizdir” dedi.

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yannis Kasulidis de görüşmenin akabinde açıklamalarda bulundu. Kasulidis, “Ankara’nın Türk propagandasına rağmen hiçbir hedefinde başarılı olmayacağını” söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu