Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 85,57 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 85,57 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 86,90 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,39 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09:18’e göre yüzde 0,95 azalarak 85,57 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 78,88 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde aşağı yönlü bir seyir izliyor. Bu hafta gözler, başta ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olmak üzere yoğun makroekonomik veri takvimine ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarına çevrildi.

Ülkede enflasyon baskısının artabileceğine dair sinyallerin güçlenmesi, petrol talebine ilişkin dalgalanmaları artırarak fiyatların gerilemesine neden oldu.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumunda olan Çin’de ekonomik aktivitenin hızlanması talepte canlanma beklentilerini güçlendirirken, fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Arz tarafında ise Rusya’nın Mart ayında petrol üretimini 500.000 varil azaltacağını açıklaması arz endişelerine yol açıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Batılı ülkelerin Rus petrol ve petrol ürünlerine tavan fiyat uygulamasının sektörde arz sorunu yaratabileceğini belirtmişti.

Tavan fiyat uygulamasına katılanlara petrol satmayacaklarını kaydeden Novak, piyasayı istikrara kavuşturmak için üretimlerini azaltacaklarını açıkladı.

Teknik olarak Brent petrolün 85.67$-85.86$ aralığının direnç, 85.48$-85.29$ aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu