Haber

Çin’den Küba’ya “daimi destek” mesajı

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, milletlerarası şartlar ne tarafta değişirse değişsin, ülkesinin Küba’ya desteğinin süreceğini belirterek “Çin’in Küba’yı sosyalizm yolunda destekleme kararlılığı değişmeyecek.” dedi.

Şi, Pekin’in Küba Devlet Lideri Miguel Diaz-Canel ile görüşmesinde, iki ülke ortasında özel dostluk bağını vurguladı.

Küba’nın Batı Yarımküre’de Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik alaka kuran birinci ülke olduğunu, yıllar içinde iki sosyalist ülke ortasındaki dayanışma ve işbirliğinin gelişmekte olan ülkelerin karşılıklı yardımlaşmasına örnek teşkil ettiğini vurgulayan Şi, “Uluslararası durum nasıl değişirse değişsin, Çin’in Küba ile uzun dönemli dostluğu değişmeyecek. Çin’in Küba’yı sosyalizm yolunda destekleme kararlılığı değişmeyecek.” sözlerini kullandı.

Şi, Çin’in uluslararası eşitliği ve adaleti korumak, hegemonya ve güç siyasetine karşı çıkmak için Küba ile çalışacağının altını çizdi.

Ülkeyi ziyaret eden ilk Latin Amerika ülkesi lideri

Diaz-Canel, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) geçen ay düzenlediği 20. Ulusal Kongresi’nin akabinde “ülkeyi ziyaret eden ilk Latin Amerika ülkesi lideri” oldu.

Beş yılda bir yapılan ÇKP Kongresi’nde Şi, üçüncü kez genel sekreterliğe seçilerek Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu “Mao Zıdong’dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider” olmuştu.

Çin üzere tek parti iktidarının olduğu komünist rejimle yönetilen Küba’da ülkenin kurucularından Fidel Castro’nun kardeşi Raul Castro, 2018’de Devlet Başkanlığını, 2021’de Komünist Parti Birinci Sekreterliğini Diaz-Canel’e devretmişti.

Küba, son yıllarda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerini kınayan karar tasarılarına reaksiyon niteliğinde karar tasarıları öneren ülkelere öncülük ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu