Ekonomi

Çin’in ilk çeyrek emlak yatırımları daha da düştü

Çin emlak piyasası yılın ilk çeyreğinde (Q1) geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9,5’lik bir düşüşle yatırımlardaki düşüşü sürdürdü. Bu gerileme Ocak-Şubat döneminde kaydedilen %9.0’luk düşüşe kıyasla hafif bir artışa işaret ediyor. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından Salı günü açıklanan veriler, sektörün hala güçlü bir toparlanma işareti beklediğini gösteriyor.

Mülk satışları açısından, Ocak-Mart döneminde satılan yüzölçümünde bir önceki yıla göre %19,4’lük bir düşüş yaşandı. Bu rakam, Ocak-Şubat döneminde görülen %20,5’lik düşüşe kıyasla marjinal bir iyileşme göstermektedir.

Çin hükümeti emlak sektöründe süregelen zorlukların üstesinden gelmek için çeşitli önlemler almıştır. Bunlar arasında devlet bankalarının nitelikli emlak projelerine kredi sağlamasına izin verilmesi de yer alıyor. Bu hamle, geliştiricilerin borçlanmasına getirilen önceki kısıtlamaların sektörde likidite krizine yol açmasının ardından geldi.

İstatistikler ayrıca, yeni inşaat başlangıçlarında, geçen yıla kıyasla 1. çeyrekte %27,8’lik bir düşüşle, yüzölçümüne göre ölçülen önemli bir azalma olduğunu ortaya koydu. Bu düşüş, 2024 yılının ilk iki ayında gözlemlenen %29,7’lik düşüşü takip etmektedir.

Ayrıca, Çin’deki emlak geliştiricileri tarafından toplanan fonlar Ocak-Mart döneminde %26,0 oranında azalarak yılın ilk iki ayında görülen %24,1’lik düşüşü genişletti. Rakamlar, düzenleyici ve mali zorluklar arasında ivme kazanmaya çalışan Çin ekonomisinin kilit sektörlerinden biri üzerinde devam eden baskının altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu