Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abbas’la ortak açıklama yaptı

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugünkü toplantılarımızda Filistin’deki gelişmeleri ele aldık. İlgi alanlarımızı geliştirmek için atılabilecek adımları değerlendirme fırsatı bulduk.

Uluslararası toplum, özellikle BM, Filistin meselesine müdahil olmalıdır. Filistin davasını en güçlü şekilde sürdüreceğiz. Bölgede adil ve kalıcı barışın yolu iki devletli çözüm vizyonunu savunmaktan geçiyor.

Artan can kaybı ve yasa dışı yerleşimlerin yaygınlaşmasından derin endişe duyuyoruz. Bu vesileyle hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Başta Mescis-i Aksa olmak üzere tarihi mekanların statükonun değişmesini kabul etmek mümkün değil. TİKA, Türk Kızılayı ve Türk sivil toplum kuruluşları Filistin için insani gelişme çalışmalarına devam ediyor.

Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması tüm bölgede barışın şartıdır.

Ramallah’ta bir meydana adımı verdikleri için tüm Filistin halkına buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Abbas’ın açıklamalarından satırbaşları:

Çok değerli kardeşim Recep Tayyip Erdoğan, burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Halklarımız arasındaki çıkarları güçlendiren bu toplantıları destekliyoruz. Halkımızın bağımsızlığına verdiğiniz destek için teşekkür ederiz.

Seçimlerdeki başarınızdan dolayı tebrikler. Körfez ülkelerine yaptığınız ziyaretler Türkiye’nin gücünü ortaya koyuyor. Togg’u ürettiğiniz için tebrikler.

İlişkilerimiz her zaman gelişiyor. İsrail hükümeti aşırı sağcı tavrıyla tüm barış girişimlerini baltalıyor. Bu sürece zarar verdiği için bugüne kadar verdiği sözleri yerine getirememiştir. Filistinliler olarak yasal haklarımızı korumak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Filistin halkına karşı yapılan hatalara dünya sessiz kalıyor. BM’de alınan bin karardan biri uygulanmadı. Türkiye uluslararası arenada her zaman Filistin’in haklarını savunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu