Haber

Danimarka 2022’de Rekor Miktarda Yeşil Enerji Üretti

KOPENHAG, 3 Mart (Xinhua) — Danimarka’daki güneş panelleri ve rüzgar türbinleri 2022’de 21,2 terawatt saat (TWh) elektrik üreterek “yeni bir yeşil rekor” kırdı. Danimarka Sanayi Konfederasyonu (DI) Enerji Bakanlığı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre bu, 2021 yılına kıyasla yüzde 22’lik bir artışı temsil ediyor.

DI Enerji Departmanı Endüstriyel Direktörü Troels Ranis, “Danimarka’da güneş panelleri ve rüzgar türbinleri hiçbir zaman 2022’deki kadar elektrik üretmedi” dedi.

Danimarka Enerji Ajansı’ndan alınan bilgilere atıfta bulunan DI, 2022’de rüzgar türbinlerinin 19 TWh ve güneş fotovoltaiklerinin 2,2 TWh ürettiğini belirtti. 2021 yılında güneş ve rüzgar enerjisinden toplam 17,3 TWh elektrik üretildi.

Ranis, “Rüzgar türbinleri ve güneş panelleri, Danimarka’daki tüketiciler için yalnızca ucuz ve yeşil elektrik üretmekle kalmıyor, aynı zamanda Avrupa’daki yeşil dönüşüme de katkıda bulunuyor. Bu bir kazan-kazan durumu” dedi.

Ranis, Danimarka’nın 2022’de bir önceki yıla göre daha fazla elektrik ihraç edip daha az elektrik ithal ettiğini söyledi.

DI Power Department’ın verdiği bilgiye göre sektör, 2021 yılına göre yaklaşık 1 milyon artışla 2022’de 5,3 milyon haneye yetecek kadar “yeşil elektrik” üretti.

Ranis, “Bu gelecek için umut verici. Ancak 2030 yılına kadar artan tüketimi karşılayacak kadar yeşil enerji sağlamak istiyorsak, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği beş kart artırmak gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu