Haber

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Osmanlı’ya hakaret etti

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Eskişehir’de seçim bürosunun açılışında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa seferlerini ‘beyaz tenli, mavi gözlü kadınları ele geçirmek’ olarak nitelendiren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e şunları söyledi: “Geçmişimize ve Osmanlı’ya yapılan çok şey var.” “Bu büyük bir kabalık” diye tepki gösterdi.

CHP’nin Eskişehir seçim bürosu açılışında televizyon kanallarının canlı yayını sırasında konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Osmanlı İmparatorluğu’nun padişahlarına, şehzadelerine ve onların Avrupa seferlerine yönelik ciddi suçlamalarda bulundu. Açıklamaların kamuoyunda geniş yankı bulmasının ardından tepkiler hızla geldi. AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu ve AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Ünalır konuyla ilgili basın açıklaması yaparken, MHP Eskişehir İl Başkanı İsmail Candemir de yazılı açıklama yaptı.

“Beyaz tenli, mavi gözlü kadınları tavlamak için Avrupa’ya gidiyorlardı.”

Seçim bürosunun açılışında konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, “Hani övündüğümüz Osmanlı, bize köle diyen, halkına köle diyen bir Osmanlı ailesi. Aileye baktığınızda bütün Ailedeki padişah kadınları yabancı. Her zaman beyaz tenli, mavi gözlü vb. Buna takıntılıyım.” Bazen arkadaşlarıma. Tarihle dalga geçmiyorum ama beni yanlış anlamayın. Çünkü küçük kelimeleri hızla değiştiriyorlar. Hoca şunu söyledi, şunu söyledi diyorlar, iftira atmaya hazırlar. Şehzadelerden birine ne zaman eş alacaklar efendim, şehzadelerden birine mi eş alacaklar, yoksa ağaya mı eş alacaklar, ya da hangi padişahın eşi ölmüşse yeni bir eş mi alacaklar? “Hızlı bir şekilde Avrupa’ya gidiyor. Beyaz tenli, mavi gözlü vb. olacak” dedi.

“Geçmişimize ve Osmanlı’ya büyük bir utançtır.”

AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı açıklamaları kınadığını belirterek, “Sayın hemşehrilerim, şimdiki belediye başkanımız Yılmaz Büyükerşen’in Osmanlı Devleti ve ecdadımız hakkında söylediği sözleri üzüntüyle kınıyorum. Yılmaz Büyükerşen, bugünkü açılışta Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupalı ​​olduğunu belirterek, fethinin sebebinin şehzadelere sarışın ve mavi gözlü kadınlar, tırnak içinde ‘eş’ bulmak olduğunu söyledi. Bu, bizim devletimize karşı büyük bir kabalıktır. Geçmişten ve Osmanlı’dan bu kabalığı kabul etmediğini ifade eden Yılmaz Büyükerşen, tüm Eskişehir’den ve Türk halkından özür dileyerek, “Ben onun dilemesini istiyorum” dedi.

“Sayın Ayşe Ünlüce’nin sessiz kalması ve bu talihsiz açıklamayı alkışlaması çok anlamlıdır.”

CHP’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayının da kadın olduğunu belirterek Yılmaz Büyükerşen’e tepki gösteren AK Parti Eskişehir İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Ünalır, “86 yaşındaki bir profesörün ve eğitimcinin bu talihsiz açıklaması, yani Kadına ‘eş’ denmemesi AK Parti tarafından reddediliyor.” “Parti Kadın Kolları Başkanı olarak tüm örgütüm ve Eskişehirli kadınlar adına şiddetle kınıyorum. Bildiğiniz gibi bir kadın aday gösterdiler. Kadın aday Ayşe Ünlüce’nin sessiz kalması ve bu bahtsızı alkışlaması çok manidar. Açıklama. Bunları takdirlerinize sunuyorum. Bu, tarihi bilmemek, atalarımızı tanımamak demektir.” kullanılmış.

“Bu, cehalet, aşağılık duygusu ve bilişsel ve zihinsel işlevlerde azalma ile karakterize edilen bir sendromun belirtisidir.”

MHP İl Başkanı İsmail Candemir yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in son açıklamaları, Türk milletinin tarihine hakaret ve aşağılamadır. Büyükerşen’in, Osmanlı İmparatorluğu’nun kahramanca fetih seferlerini “mavi gözlü beyaz tenli bir kadını götürmeye” indirgemesi, sadece bir hakarettir. Cehalet, aşağılık, bilişsel ve zihinsel işlevlerde gerilemeyle karakterize bir sendromun göstergesidir.Türk milleti, tarih boyunca dünyaya adaleti ve medeniyeti getirmiş, kahramanlığı ve cesaretiyle öne çıkmış bir millettir. Osmanlı Devleti’nin fetih seferleri tarih sahnesindeki rolümüzü belirlemekle kalmamış, medeniyetimizin ve kültürümüzün gücünü de tüm dünyaya göstermiştir.” – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu