Ekonomi

Fed konuşmaları, TSMC’nin yeni rekoru, HSBC’nin Arjantin satışı: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Fed konuşmacıları, önemli enflasyon verilerinden önce potansiyel faiz indirimleri konusunda görüşlerini dile getirmeye devam ediyor. Taiwan Semiconductor Manufacturing yeni bir zirveye ulaşırken HSBC, Arjantin birimini sattığı için büyük bir vergi öncesi zarara uğrayacak. Ticaret Bakanlığının açıklamasına göre İsrail’e ihraç edilen bazı ürün gruplarına kısıtlama getirildi.

1. Fed konuşmaları devam ediyor

Cuma günkü sıcak istihdam raporunun ardından ve yarın açıklanacak ABD tüketici fiyatları öncesinde Fed konuşmaları, bu hafta önemli bir olay olmaya devam ediyor.

Fed’in uzun süreli faiz artırım döngüsüne rağmen ABD ekonomisinin sağlıklı olduğuna dair son göstergeler, yatırımcıların Fed’in bu yıl faizleri ne kadar düşüreceğine dair beklentileri büyük ölçüde azaltmasına neden oldu.

Dün Aralık ayı için yapılan Fed fonları vadeli işlem sözleşmeleri, 2024 yılının başında fiyatlanan yaklaşık 150 baz puana kıyasla, bu yıl yaklaşık 60 baz puanlık faiz indirimi beklentilerini yansıtıyordu.

Bu durum, Fed’in bu yıl faizleri 75 baz puan düşüreceğini öngörmesine rağmen gerçekleşti.

Fed konuşmacıları, faizlerin çok erken düşürülmesi konusunda alarm veriyordu, hatta Minneapolis Fed Bankası Başkanı Neel Kashkari, geçen hafta bu yıl hiç indirim yapılmayabileceğini bile söyledi.

Ancak eski St Louis Fed Bankası Başkanı James Bullard‘ın, enflasyonun Merkez Bankasının hedefine doğru ilerlemesiyle birlikte bu yıl üç faiz indirimi beklediğini ifade etmesiyle, bu hafta tonun daha güvercin bir hal aldığı görülüyor.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de ABD Merkez Bankasının, ekonomiye zarar vermeden mevcut faiz politikasını daha ne kadar sürdürebileceğini tartması gerektiğini belirtti.

2. Vadeli işlemler yatay seyrederken yatırımcılar TÜFE öncesinde temkinli

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, önemli tüketici fiyatları verilerinin öncesinde temkinli bir atmosferde büyük ölçüde değişmedi.

Dow %0,1 düşerken S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1 arttı.

Ana Wall Street endeksleri dün yatay çizgide kapanırken yatırımcılar, faiz indirimlerinin görünümünü belirleyebilecek enflasyon raporu öncesinde büyük yatırımlardan kaçındı.

Bugün ekonomik veri gündemi sakin olup sadece yarınki enflasyon rakamlarına değil, aynı zamanda yetkililerin geçen yılın sonundaki tahminlerine kıyasla daha az inançla da olsa bu yıl için üç indirim beklemeye devam ettiği Mart ayı toplantısının tutanaklarına da odaklanılacak.

Cuma günü büyük bankalardan gelecek raporlarla birlikte yeni üç aylık kazanç sezonu da bu hafta ciddi bir şekilde başlayacak.

3. TSMC hisseleri, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) için tek yol yukarı gibi görünüyor. Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisinin hisseleri rekor seviyeye yükseldi.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bu durum, ABD Ticaret Bakanlığının Phoenix, Arizona’da dünyanın en gelişmiş 2 nanometre teknolojisini üretecek gelişmiş bir yarı iletken tesisi için 6,6 milyar dolarlık bir sübvansiyon vereceği haberinin ardından geldi. Çip üreticisi ayrıca 5 milyar dolara kadar düşük maliyetli kredi almaya da hak kazandı.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bunlar tüm yapay zekanın temelini oluşturan çipler ve ekonomimizi desteklemek için ihtiyaç duyduğumuz teknolojiler için gerekli bileşenler olan çipler ama açıkçası bunlar, 21. yüzyılın askeri ve ulusal güvenlik aygıtı.”

TSMC’nin Tayvan hisseleri yaklaşık %4 artışla rekor seviye olan 817,0 Tayland dolarına yükselirken TSMC’nin Amerikan Depo Makbuzları, gecelik ticarette %1 artış gösterdi. Her ikisi de bu yıl şimdiye kadar %30’un üzerinde artış yaşamış oldu.

Nvidia (NVDA) ve Apple (AAPL) gibi teknoloji devlerinin önemli bir tedarikçisi olan TSMC, yapay zekâya yönelik doyumsuz görünen küresel ilginin de önemli bir yararlanıcısı oldu.

4. HSBC, Arjantin birimini satarken ağır bir darbe alacak

HSBC (HSBA), işlerini düzene sokma çabalarının bir parçası olarak Arjantin birimini satarken ağır bir darbe alacak.

İngiltere merkezli bankacılık devi, yaptığı açıklamada, Arjantin’deki birimini 550 milyon dolara satmak üzere özel finans grubu Grupo Financiero Galicia ile bağlayıcı bir anlaşmaya vardığını ve bu satıştan 1 milyar dolar vergi öncesi zarar edeceğini duyurdu.

Bankanın elden çıkarma işleminden sonra 2024’ün ilk çeyreğinde raporlayacağı vergi öncesi zararın yanı sıra HSBC, en az 4,9 milyar dolarlık tarihsel kümülatif yabancı para çevrim rezervi zararını da muhasebeleştirecek.

Bu hamle, HSBC’nin kısa bir süre önce Kanada operasyonlarını RBC’ye satışını tamamladığı ve kilit Asya ve Avrupa pazarlarına daha fazla odaklanmaya çalıştığı büyük bir yeniden yapılanmanın parçası olarak gerçekleşti.

5. Ham petrol kaybettiği zemini geri kazandı

Petrol fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasında olası bir ateşkese ilişkin belirsizliğin artmasıyla bir önceki seansta kaybettiği zeminin bir kısmını geri kazanarak yükseldi.

WTI vadeli kontratları %0,5 artışla 86,87 dolardan işlem görürken Brent %0,5 artışla 90,85 dolara yükseldi.

Kahire’de yeni bir İsrail-Hamas ateşkes görüşmeleri turu, dün birkaç seanslık bir ralliyi sona erdirmişti ancak iki tarafın barışa aracılık etmek için tekrarlanan çabalara rağmen bir anlaşmaya varamadığı göz önüne alındığında, acil bir ateşkes beklentisi geçici olmaya devam ediyor.

Petrol fiyatları; petrol zengini bölgeden gelecek herhangi bir üretim kesintisinin, küresel petrol piyasalarını daha da sıkılaştıracağı düşüncesinden destek alarak beş ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Yine de haftanın ilerleyen günlerinde hem ABD hem de Çin’den gelecek önemli enflasyon verilerinin yanı sıra ABD ham petrol stoklarına ilişkin endüstri verileri öncesinde elde edilen kazancın miktarı az oldu.

6. Ticaret Bakanlığı’ndan İsrail’e ihracat kısıtlaması

Ticaret Bakanlığı, bazı ürünlerin İsrail’e ihracatının kısıtlandığını açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre 54 ürün grubunun İsrail’e ihraç edilmesine kısıtlama getirildi. Kısıtlama getirilen ürün grupları arasında alüminyum ürünler, boyalar, çelik ürünleri, elektrik, inşaat ve maden ürünleri de bulunuyor.

Kararın derhal uygulamaya konduğu ifade edilirken ateşkes ilanına ve Gazze Şeridi’ne yeterli insani yardım akışına izin verilinceye dek bu kısıtlamanın devam edeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu