Ekonomi

Geçen hafta 7 şampiyonlukla

1. SSK ve Bağkur emeklilerine ek zam yapıldı, asgari maaş artırıldı

Yılın ilk kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağkur emeklilerine ek yüzde 5 zam verildiğini belirterek, “Emeklilerin arasındaki maaş farkı olumsuzluk oluşturduğundan yeni bir adım atarak SSK ve Bağkur emeklileri için bunu yüzde 42,6’ya çıkardık.” Asgari emekli maaşı da 10 bin liraya çıkarıldı. Erdoğan, önümüzdeki temmuz ayında memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapılmadan tüm emeklilerin yıllık maaş artış oranlarının eşitleneceğini söyledi.

2. Piyasanın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42

Merkez Bankası’nın yılın ilk piyasa katılımcı anketi sonuçlarına göre katılımcıların yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 oldu.

3.Moody’s 7 Türk şirketinin notunu ve görünümünü değiştirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 5 Türk şirketinin kredi notunu yükseltirken, 2 şirketin de not görünümünü güncelledi.

4. Konutta dokuz yılın en düşük satışları

Türkiye’de 2023 yılında toplam 1 milyon 225 bin 926 adet satıldı. Böylece 2014 yılından bu yana en düşük yıllık satış rakamı kaydedildi.

5. Davos’ta yapay zeka ve güven gündemde

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’nda “Hızlı dönüşüm ortamında güvenin yapay zeka ile yeniden inşa edilmesi” konusu ele alınacak.

6.Fed Bej Kitap: Ekonomik aktivite Kasım ayından bu yana “biraz” değişti

ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayından bu yana birçok bölgede ekonomik aktivitede çok az değişiklik olduğunu veya hiç değişiklik olmadığını bildirdi. Raporda, güçlü tüketici harcamalarının son haftalarda ABD ekonomisini zayıflattığı belirtildi.
desteklediğini belirtti.

7. Lagarde’dan faiz indirimine ilişkin yaz sinyali

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin yaz döneminden itibaren faiz indirimine gitmesinin mümkün olduğunu söyledi. Öte yandan Lagarde, aşırı iyimser piyasaların ECB’nin enflasyonla mücadelesine yardımcı olmadığını da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu