Yaşam

İdris Baluken’den yeni roman ‘Kırık Ayna’

Eski HDP Küme Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in yeni romanı ‘Kırık Ayna’ Dipnot Yayınları’ndan yayımlandı.

Kırık Ayna, İdris Baluken, 200 sayfa, Dipnot Yayınları, 2023.

İdris Baluken bu romanında edebiyata ve sinemaya tutkun bir adamın ısrarlı bir davet üzerine kendi köklerini keşfederek Ortadoğu’nun kadim halklarından birine ait kutsal bir emanetin peşine düştüğü Mardin serüvenini anlatır. çok acı çekmek.

Baluken’in yine Dipnot Yayınları’ndan çıkan ‘Üç Kırık Dal’, ‘Sincan’dan Edirne’ye Hasbıhal – Adı’ ve ‘Oko’ adlı üç kitabı bulunuyor.

İDRİS BALUKEN KİMDİR?

1976 yılında Bingöl’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bingöl’de tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. 1998 yılında bu fakülteden mezun oldu. Heybeliada’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi (EAH) ihtisasını yaptı. Bingöl ve Diyarbakır’da uzman hekim olarak çalıştı. SES ve TTB başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldı. 24. dönemde Bingöl’den, 25. dönemde ise Diyarbakır’dan milletvekili olarak görev yaptı. Çatışma sürecini sonlandırmak için başlatılan analiz sürecinde Sırrı Süreyya Lider ve Pervin Buldan ile birlikte İmralı Heyeti’nde yer aldı. Barış komitesinin çalışmasını hayatının en onurlu sayfası olarak nitelendirdi. HDP’ye yönelik siyasi operasyonlar kapsamında 4 Kasım 2016’da tutuklandı. 30 Ocak 2017’deki ilk duruşmada tahliye edildi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olan tahliye kararına itiraz sonucu 21 Şubat 2017’de tekrar tutuklandı. Siyasi çalışmaları ve niyetleri nedeniyle 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu