Haber

İran’da Terör Eylemine Hazırlanan Grup MEK İle Bağlantılı Olarak Yakalandı

İran’ın Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaleti Başsavcısı Yasuc Devrim ve Başsavcısı Seyyid Ali Melekhüseyni, bu sabah yakalandığı belirtilen “terör eylemi” hazırlığında olan grup hakkında bilgi vererek, ülkede terör örgütü sayılan Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) ile bağlantılı olduğunu belirtti.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Melekhuseyni, konu hakkında açıklama yaptı.

Melekhüseyni, İstihbarat Bakanlığı güçleri tarafından Kohgiluye-Buyer Ahmed ilçesinde yakalanan 4 kişilik grubun MEK bağlantılı olduğunu belirtti.

Söz konusu kümenin harekete geçmeye hazırlandığını öne süren Melekhüseyni, kümelenmenin hedefinin Fars, Khuzestan ve Kohgiluye-Buyer Ahmed vilayetlerinde gelecekteki hedeflerine uygun koşulları oluşturmak olduğunu belirtti.

İranlı savcı, “Kohgiluye-Alıcı Ahmed ülkenin güvenli vilayetlerinden biri. Bu grup zekice planlarla bu güvenliği tehlikeye atmaya çalıştı” dedi. sözlerini kullandı.

Yakalanan kişilerin HMÖ tarafından internet üzerinden tespit edilerek örgüte dahil edildiğini anlatan Melekhüseyni, tüm sanıkların örgüt yöneticileriyle görüştükten sonra el bombası ve el yapımı patlayıcı üretildiğini öğrendiklerine işaret etti.

Melekhüseyni, kümenin MEK’ten eğitimin yanı sıra ekipman satın almak, ekip konutları hazırlamak ve araç sağlamak için para aldığını açıkladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Karargahı Halk Tahvilleri Birimi, ülkenin güneydoğusunda “terör eylemleri” düzenlemeyi amaçlayan 4 kişilik bir “terör grubunun” yakalandığını kaydetti.

Açıklamada konu ile ilgili detaylı bilgilerin daha sonra paylaşılacağı belirtildi.

Halk Mücahidleri Örgütü

1965 yılında İran’da Şah rejimine karşı ortaya çıkan “İslami sosyalist” bir ideolojiye sahip olan Halkın Mücahitleri Örgütü, 1979 devrimi sonrası dönemde Tahran yönetimi ile çatışmaya girmiş ve 1981 yılında İran tarafından terör örgütü ilan edilmiştir. Bu süreçte İran’daki sivil ve askeri hedeflere yönelik saldırılar düzenleyen örgüt, daha sonra ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Kanada tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. AB, MEK’i 2009’da, ABD ve Kanada’yı 2012’de terör listesinden çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu