Haber

Isparta’da 42 yıldır spor topları tamir eden Mehmet Nail Öncü

68 yaşındaki Mehmet Nail Öncü, ISPARTA’da 42 yıldır futbol, ​​basketbol ve voleybol topları tamir ediyor. İş hayatına imalat yaparak başladığını söyleyen Öncü, o yıllarda ithal ürünlerin daha ucuz olması nedeniyle imalatı bırakıp tamirata başladığını söyledi.

Tarihi Üzüm Pazarı’nda spor Mehmet Nail Öncü, meslek hayatına 1981 yılında spor aletleri ve topları imal ve tamir ederek başlamıştır. 1990’lı yıllarda Bursa’da üretim yaptıklarını ancak o yıllardaki ithalat rüzgarına dayanamayıp üretimi bırakıp sadece tamirciliğe döndüklerini anlatan Mehmet Nail Öncü, çalışmalarına devam ettiğini belirtti. 42 yıldır meslek ağırlıklı olarak top tamiri.

Mehmet Nail Öncü, “Kendi üretimimiz olduğu zamanlar daha iyiydi ama artık topların tamamı ithal olduğu için hazır top alıp satmak zorunda kalıyoruz. Sadece ilgilendiğimiz için meslek biraz sıkıcılaştı diye düşünüyorum. Isparta’da benden başka bu işi yapan yok. Bir arkadaşım imalat yapıyor ama maliyet tasarrufu sağlamadığı için ithalat karşısında pek başarılı olamıyor” dedi. Önceki yıllara göre mesleğinin daha iyi durumda olduğunu söyleyen Öncü, “Nüfus ve spora olan ilgi arttıkça işimiz gelişiyor ve talep artıyor. Burdur, Afyon, Antalya gibi çevre illerden gelen toplar var. Top tamiri için özellikle 2-3 bin liraya satılan kibrit topları için”Pahalı ürünleri herkes tamir edemez. Tamir ettiğimde çok memnunlar. Bir topun tamiri ortalama 1 ila 1,5 saat sürer. Bilenler için kolay ama bilmeyenler için çok zor” dedi.

İş yerinin ilk sahibinin dedesi olduğunu kaydeden Mehmet Nail Öncü, “1940-60’lı yıllarda kunduracılık yaptı ve sattı, babamın hem futbol hayatı var hem de bu işi başlatan kişi. 1980’lerde yürüttüm. O yıllardan sonra devam edeceğim” dedi.

selcukluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu