Haber

Konya deprem bölgesi mi? Konya’da fay hattı var mı?

Konya Beyin sarsıntısı bölgesi mi? Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki fay hatlarını detaylı bir şekilde anlattı. Türkiye’nin aktif fay hatları haritasında verilmiştir KonyaEtkileyebilecek fay hattı dikkat çekicidir. Konya Fay hattı var mı? Konya deprem bölgesi mi? Detaylar haberimizde…

KONYA DEPREM BÖLGESİ Mİ?

Doç. Prof., yaptıkları araştırmada fay hareketleri nedeniyle yeryüzünde oluşan alüvyonlarla dolu yarıklara rastladıklarını belirtti. Dr. Eren, “Yani deprem sırasında ve sonrasında yer yarıldığında akarsuların ve rüzgarların getirdiği malzemeler bu çatlakları doldurdu ve doğal bir fay çatlağı oluştu.”

Doç. Dr. Eren, şunları kaydetti: ”Ocaklarda bu fay çatlaklarından çok sayıda var. Görünür yükseklikleri 25 metreye kadar çıkabilir. Genişlikleri 2 metreye kadar ulaşır. Yüzey uzunlukları 200 metreden fazladır. Bu büyüklükteki yarıklar Türkiye’de ve dünyada oldukça nadirdir. Bu yapılar bize Konya fay zonunun özellikleri ve hareketleri hakkında bazı ipuçları vermektedir. Bunlar aynı zamanda Konya’nın deprem kayıtlarıdır. Yazır’daki fay yarıkları bize bölgede daha önce de muhtemelen 6-6,5 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiğini gösteriyor.

karpuzlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu