Haber

Miraç Kandili yarın gerçekleştirilecek

Miraç Kandili yarın gerçekleştirilecek.

İslam inancına göre Hz. Muhammed’in Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya ve oradan da davet üzerine göğe, kutsal alemlere ve ilahi huzura yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili. Allah’ın, “üç ayların” ilki Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ayın 27. gecesine denk gelir.

“İsra ve Mirac mucizesi” olarak bilinen bu olay, Kuran’da İsra ve Necm surelerinde ifade edilmektedir. “İsra olayı” Hz. Muhammed’in bir gece Mekke’den Kudüs’e yaptığı yolculuktur ve “Miraj olayı” göklerin ötesi olarak adlandırılır.

Allah, Hz.Muhammed’e ahlak ve fazilet ilkelerini bildirmiştir.

İslami kaynaklara göre Mekke’den Medine’ye hicretten bir yıl önce gerçekleşen “İsra ve Miraç” olayı, Hz.

Miraç gecesinde beş vakit namaz farz kılınmış, Allah’a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdesi verilmiş ve Bakara Suresi’nin “Amenerrasul” ile başlayan son iki ayeti nazil olmuştur. .

Yine bu gece Allah, insanın yaşam hakkını, gurur ve haysiyetini korumak, toplumun huzur ve güvenini sağlamak amacıyla İsra Suresi’nde de bahsedilen ahlak ve fazilet ilkelerini Hz. Muhammed’e vahyetmiştir.

Müslümanlara, namaz borcu olanların gücü yettiği kadar dua etmeleri, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları, Kuran okumaları, istiğfar etmeleri ve dua etmeleri tavsiye edilmektedir.

Erbaş, Ankara’da düzenlenecek Miraç Kandili programına katılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yurt genelinde kandil programları düzenlenecek.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Mescidi’nde yapılacak Miraç Kandili programına katılacak.

hisarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu