Haber

Patronlar Dolar İçin Uyardı, KKM İade Sinyali Verdi: Merkez Bankası’ndan İddia Talimat!

Dövize olan talebin artması, seçimlere iki haftadan az bir süre kala ekonomi yönetimini kara kara düşündürüyor. Öyle ki, dövizdeki kur farkları için son çalışmalar yapılırken kulislerde konuşulanlar konuşulmaya başlandı. Kur korumalı mevduat getirilerinin çoklu kur ortamında kayıplara yol açması nedeniyle, KKM getirilerini yenilemek istemeyen mudiler için bankalara sözlü talimatlar iletildi. Bu da yetmezmiş gibi, başlangıçta olduğu gibi şirketlerin döviz hesaplarında da piyasalar karışıyor.

Gazeteci Barış Soydan, kulislere hakim bir isim olarak, şirketlerin geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankası’nın açıkladığı “resmi kur”dan piyasayı açan orana geçiş yaptığını belirtti.

TCMB kurundan serbest piyasa kuruna geçiş olduğunu savunan Soydan,

Geleceğin Partisi Ekonomik İşler Lideri, ekonomist, bankacı Kerim Rota, KKM’de getirilerin yoğunluğu nedeniyle esnafın işlemlerinde dahi sorun yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Bugünkü getirilerin 15 Mayıs’ta daha yoğun olacağını belirten Rota, ödemelerdeki istikrara dikkat çekti.

Eski üst düzey banka müdürü Prof. Dr. Şenol Babuşcu da Merkez’den bankalara KKM hesaplarının yenilenmesi gerektiği, aksi takdirde döviz satışı yapılmayacağına dair sözlü talimatlar geldiğini belirtti.

Öte yandan piyasalardaki tedirginlik iş dünyasını tetikte tutuyor. Piyasalardaki tedirginlik, dolara olan talebin artmasıyla ihracatçıları zorluyor. Ekonomi yönetiminin uyarılarına ilginç bir isim daha eklendi.

Medyada pek adı geçmeyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, kur baskısının devam etmesi durumunda yurt dışına satış için yurt dışından satın alma idaresine geçeceklerini belirtti. Dünya Gazetesi’nin haberine göre Küçük, pazar kaybetmemek için “yurt dışına üretip satma noktasına geldiklerini” söyledi. “Türkiye’nin artık üretim gücünü kaybetmeye başladığını söyleyemem. Yerli arz hala yüzde 70, bu şekilde giderse yerli arz yüzde 60’a düşüyor. Dolar kurunun bugün olması gereken seviye 23-25 ​​TL. Ne olması gerektiğini söylüyoruz ama bir sonraki hükümetin ekonomi politikalarının ne olacağını kestirmek zor.ifadelerini kullandı.

KKM dönüşleri için yapılan yorumlar dikkat çekerken,

Sosyal medya olağan duruma kayıtsız kalamazdı.

Piyasalarda uzun süredir dövizle ilgili uyarılar yapılırken,

Uzmanlar seçimden sonra ne olacağını söylemeye devam ediyor.

Seçim sonrası dolar beklentiniz nedir?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu