Haber

Polonya: NATO’da savunmaya en çok ayrılan ülke olabiliriz

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’nın bu yıl gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 4’ünü savunmaya ayıracağını belirterek, bunun NATO üyesi ülkeler arasında en yüksek pay olabileceğini söyledi.

Morawiecki ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkenin doğusundaki Siedlce’de bulunan 18. Mekanize Tümeni ziyaret etti.

Polonya’nın askeri harcamalarına değinen Morawiecki, “Hükümetimiz Polonya silahlı kuvvetlerinin gücünü artırmaya öncelik veriyor ve ülkede daha fazla NATO askeri görmek istiyoruz.” dedim.

Morawiecki, Ukrayna-Rus Savaşı nedeniyle Polonya ordusuna yatırım yapmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Bu yıl benzeri görülmemiş bir çaba göstereceğiz. Gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 4’ünü Polonya silahlı kuvvetlerine harcayacağız.” Bu, tüm NATO üyesi ülkeler arasında ordunun yüzdesi. Şimdiye kadar yapılmış en büyük harcama olabilir.” dedi.

Polonya, geçen yıl ABD’den Abrams tankları ve HIMARS roketatarları ve Güney Kore’den obüsler, tanklar ve jetler dahil olmak üzere bir dizi büyük ölçekli askeri alım yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu