Ekonomi

Tekfen ilk çeyrekte zarar açıkladı

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA PİYASALARI MÜDÜRÜ

Tekfen Holding, 2023 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Şirketin net karı, piyasanın 302 milyon TL net kar beklentisine karşın 359 milyon TL zarar olarak gerçekleşti. Şirket, geçen yılın aynı çeyreğinde 105.4 milyon TL net kâr elde etmişti. Finansman maliyetlerindeki artış ve amortisman ilk çeyrekte kaydedilen sınırlı net zararın ana etkenleri oldu.

Geçen yılın aynı çeyreğinde 5,3 milyar TL olan Tekfen Holding’in konsolide net satışları, bu yılın ilk çeyreğinde 9,25 milyar TL’ye yükseldi. Piyasa beklentisi cironun 8.4 milyar TL olması yönündeydi.
İlk çeyrekteki 9,25 milyar TL’lik satış gelirinin 5,8 milyar TL’si kimya sanayinden, 2,9 milyar TL’si ise mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerinden geldi.

Şirketin FAVÖK’ü ilk çeyrekte 249 milyon TL olarak gerçekleşti. FAVÖK tarafında ise beklenti 357 milyon TL oldu. Holdingin konsolide FAVÖK marjı yüzde 2,7 oldu.

İlk çeyrekte bir defaya mahsus 300 milyon TL deprem vergisi tahakkuk etti

Bu yılın ilk çeyreğinde Tekfen Holding ve Küme Şirketleri’ne yüzde 10’luk bir defaya mahsus ek vergi çerçevesinde 299 milyon TL ek beyin sarsıntısı vergisi tahakkuk ettirilirken, tahakkuk eden bedelin yüzde 80’i Toros Tarım’a ait oldu.

Klasik yerli gübre satış fiyatları 2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre dolar bazında yüzde 23, TL bazında yüzde 22 azaldı. Geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlar dolar bazında yüzde 6 azalırken, TL bazında yüzde 24 arttı.

2023 yılının ilk çeyreğinde Toros Tarım’ın yurt içi toplam gübre satışı geçen yılın aynı dönemine göre düşük baz etkisiyle yüzde 51 artarak 555 bin ton olarak gerçekleşti.
Mühendislik tarafında ise devam eden ihaleler ve yeni ihale davetlerine göre backlog (kalan iş) bedelinin 2023 yılı sonuna kadar 1,1 milyar dolar – 1,2 milyar dolar civarında olacağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu