Haber

Tesla, 2023’te ABD’de Elektrikli Araç Satış Rekoru Kırdı

Elektrikli araç pazarının güçlü oyuncularından Tesla, 2023 yılında rakiplerini geride bırakmayı başardı. Yayınlanan bilgilere göre Tesla, 2023 yılının ilk 9 ayında ABD’de elektrikli araç satış rekorunu kırdı.

Tesla, Model 3 ve Model Y ile ABD’de satış rekorları kırdı

Araç tescil bilgilerine göre Ocak ve Eylül ayları arasında ABD’de en çok tescil edilen iki araç Tesla Model Y ve Model 3 oldu. Ayrıca dönemdeki elektrikli araç satışları, bu yıl genel pazarın yüzde 7,4’üne ulaşırken, 2022 yılının ilk dokuz ayında yalnızca yüzde 5,2 oldu.

Veriler aynı zamanda satışların bu hızda devam etmesi halinde 2023 yılının ABD’de elektrikli araç satışının bir milyonu aştığı ilk yıl olabileceğini de gösteriyor. Tesla’nın ülkeye veya modele göre satış verilerini açıklamadığını, dolayısıyla trafik kayıt verilerinin kullanıldığını belirtmeliyiz.

Popüler Japon otomobil markası Türkiye’den çekildi!

Marka bazında ise Tesla, dönemde ABD’de kayıtlı 489.454 elektrikli araçla lider konumda yer aldı. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 41’lik bir artışı ifade ediyor. Tesla’yı sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada Chevrolet (50.160) ve Ford (46.547) takip ederken, ilk 9 ayda toplam EV kayıtları yıllık yüzde 61 artışla 852.904’e ulaştı.

CEO Elon Musk ayrıca Cumartesi günü kayıt sıralamalarıyla ilgili bir gönderiye satış rakamını “fena değil” olarak nitelendirerek yanıt verdi. Analistler, yeni modellerin tüketicilerin satın alabileceğinden daha hızlı üretildiği konusunda uyarıda bulunurken, General Motors (GM) ve Ford gibi otomobil üreticileri talep sorunlarını gerekçe göstererek üretim planlarını yavaşlattı.

Tesla, Cybertruck’u bu ayın sonunda ABD’de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin Cybertruck satışlarıyla 2024 yılında daha hızlı yükselişe geçeceği iddia ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu