Ekonomi

Türkiye Ukrayna’yı yeniden inşa edecek

Türkiye, Rus işgali nedeniyle altyapısı milyarlarca dolar zarar gören Ukrayna’nın geleceğine imza atacak. Ukrayna’nın yeniden ayağa kalkması için kamu kurum ve dairelerinin temsilcilerinin katılımıyla tarihi bir zirve gerçekleştirilecek. Yarın düzenlenecek ‘Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu’nda savaşla harap olmuş ülkenin altyapısı tartışılacak.

KAYIPLAR ANLATILACAK

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ile Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov’un görüşmesiyle başlayacak forum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Kubrakov’un birebir görüşmesiyle devam edecek. Daha sonra açık oturumda konuşma yapacak konuşmacılar, Ukrayna’nın savaş sırasında yaşadığı kayıplara değinecek. İki ülke arasında imzalanacak anlaşmaların ardından Ukrayna kurumları ve Türk müteahhitlik firmaları sunum yaparak fikirlerini paylaşacak.

Türkiye ÇOK ÇABA GÖSTERDİ

Ukrayna-Rusya savaşının başlamasını engellemek için en büyük çabayı gösteren ülke Türkiye oldu. Savaşın başlamasının ardından ateşkesi sağlamak için Ukrayna ile Rusya’yı Mart ayında iki kez bir araya getirmeyi başaran Türkiye, başka bir arabuluculuk yoluyla 215 Ukraynalı savaş esirinin serbest bırakılmasını sağladı.

TAHIL KRİZİNİ ÇÖZDÜM

Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından dünyaya güvenli bir şekilde ihraç edilmesinde de çözümün anahtarıydı. Tahıl Koridoru Anlaşması 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da imzalanırken, bu koridoru kullanan 700’den fazla gemiyle 17 milyon tondan fazla tarım ürünü dünyadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu