Sağlık

Yaşlı Partnerleri Olanların Dikkat Etmesi Gereken 10 Tavsiye

Kendi yaşında birine mutlaka aşık olmak diye bir şey yoktur. Her iki taraf da reşit ise ve yaş farkı tehlikeli bir durum yaratacak kadar büyük değilse, sizden yaşça büyük biriyle birlikte olmamanız için hiçbir neden yok. Ancak bu konuda size bazı tavsiyelerimiz var…

1. Olgunluk seviyelerinizin farklı olabileceğini kabul ederek başlayın!

Küçük tarafın ‘çocuk’ olarak görülmesi ve büyük tarafın ona bu şekilde davranması ilişkiyi sağlıksız bir boyuta taşır. Bu nedenle her iki tarafın da yaşından ziyade olgunluğuyla öne çıkması gerekiyor.

2. Gelecek planlarınız konusunda birbirinize açık olun!

Gelecek planları her ilişkide önemlidir ancak yaş farkı olduğunda gelecek planlarında daha fazla farklılık olabilir. Bu nedenle beklentileriniz ve hayalleriniz hakkında açıkça konuşun.

3. Çevrenizdekilerin yorumlarına ön yargılı davranmayın!

Karşınızdaki insanı kendiniz tanımaya çalışırken, insanların ‘Olmaz, yapamazsın’ yorumlarına göre hareket etmemelisiniz. Ön yargıyla yaklaşmak yerine karşınızdakine şans verin.

4. Birlikte vakit geçirmenin yanı sıra kendi yaşınızdaki insanlarla birlikte olmayı da unutmayın!

Elbette birlikte ortak aktiviteler bulmak harika ama zaman zaman her iki taraf da kendi yaş grubuyla vakit geçirirse bu aslında aradaki bağı daha keyifli hale getiriyor. Birbirinizin hayatını ele geçirmek yerine dahil olmayı deneyin.

5. Tıpkı arkadaşlarınızla vakit geçirirken olduğu gibi, kendi hayatınızı yaşamaya da dikkat edin!

Yaşça büyük olanın sizden önce bazı şeyleri deneyimlemiş ve geride bırakmış olması, sizin bunları yaşamayacağınız anlamına gelmez. Kendi hedeflerinizi, hayallerinizi ve hayatınızı arka plana koymayın.

6. Eğlenmeyi unutmayın!

Karşınızdaki kişinin yaşlı olması eğlenmeyeceğiniz anlamına gelmez. Her bağda olduğu gibi kendi bağınızda da birlikte eğlenmeyi unutmayın.

7. Sorunları halının altına süpürmek yerine sağlıklı iletişimi seçin!

Herhangi bir çatışma yaşadığınızda veya bir sorundan endişe duyduğunuzda, bağlantıyı içinizde tutmak yerine açık bir bağlantı kurmayı seçin. Duygularınızdan utanmayın, bilin ki duygularınız normal olabilir.

8. Birlikte iyi vakit geçirmek için ortak ilgi alanları bulmaya çalışın!

Yaşlarınızın farklı olması birlikte iyi vakit geçiremeyeceğiniz anlamına gelmez! Ortak ilgi alanlarınızı keşfedin ve bunları birlikte yaparak bağınızı güçlendirin.

9. Birbirinizin mahremiyetine ve özgürlüğüne saygı gösterin!

Yaş farkından dolayı özgürlük anlayışınız farklı olabilir, bu çok doğaldır. Özellikle kuşak farkının olduğu ilişkilerde bu sorun ortaya çıkabiliyor. Bu bakımdan birbirinize karşılıklı saygı duymanız değerlidir.

10. Ve son olarak, aranızdaki bağı belirleyen şeyin yaş farkı olmasına izin vermeyin!

İlişkinizde en değerli şey aranızdaki yaş farkı değil, birbirinize duyduğunuz sevgi ve saygı olsun! Birlikte keyifli bir ilişkiniz olması dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu