Ekonomi

Yellen ABD temiz enerji sektörü için ek önlemlere açık

Çin’e giderken Alaska’da mola veren ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Biden yönetiminin Amerikan temiz enerji sektörünü Çin’in aşırı üretiminden koruma konusundaki kararlılığını belirtti. Çin’de ekonomik görüşmelerde bulunacak olan Yellen, elektrikli araçlar, elektrikli araç bataryaları ve güneş panelleri gibi ürünler için ABD tedarik zincirlerinin geliştirilmesinin önemini vurguladı. Yellen, yeni gümrük vergileri getirilip getirilmeyeceğini belirtmeksizin olası koruyucu önlemleri ima etti.

Yellen’in açıklamaları, Çin’in özellikle yeni enerji ürünlerinde aşırı üretim kapasitesine yol açan önemli yatırımlarına ilişkin endişelerin ortasında geldi. Hazine Bakanı, Guangzhou ve Pekin’deki toplantıları da içeren gezisi sırasında Çinli yetkililerle bu kapasite fazlasının yarattığı zorlukları görüşmeyi planlıyor.

Yellen’ın gündeminde Başbakan Yardımcısı He Lifeng’in yanı sıra Guangdong Eyaleti Valisi Wang Weizhong ve Çin’de faaliyet gösteren ABD firmalarının yöneticileriyle bir araya gelmek de var. Yellen, Amerikan şirketlerinin Çin’deki yatırımlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olan iş ortamı zorluklarını anlamayı amaçlıyor.

Bu ziyaret, Yellen’in Temmuz 2023’te Pekin’e yaptığı ve ilişkilerin gerildiği bir dönemin ardından ekonomik bağlantıları yenilemeyi amaçlayan ziyaretinin ardından Hazine Bakanı olarak Çin’e yaptığı ikinci yüz yüze ziyaret olacak. Ziyaret, Başkan Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında Tayvan’la ilgili gerginliklere ve ABD’nin Çin’e teknoloji ihracatı kısıtlamalarına odaklanan bir görüşmenin ardından gerçekleşti.

Yellen’in Çin’e yönelik temasları ekonomik konularda bir dizi görüşmeye yol açmış olsa da bunlar politika değişiklikleriyle sonuçlanmadı. Bu arada Avrupa Birliği, Çin’in elektrikli araç endüstrisinin, koruyucu tarifelere yol açabilecek haksız sübvansiyonlardan yararlanıp yararlanmadığını değerlendiriyor ve ABD Ticaret Bakanlığı, Çin araçlarından kaynaklanan potansiyel ulusal güvenlik tehditlerini araştırıyor. ABD’li milletvekilleri de Biden’a Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara yönelik gümrük vergilerinin artırılması konusunu değerlendirmesi çağrısında bulundu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu