Haber

ABD’de Trump’a suç duyurusunda bulunan savcı hakkında kongre üyesi lehine karar çıktı.

YENİ ABD’de eski Başkan Donald Trump’ı suçlayan Manhattan Bölge Başsavcısı Alvin Bragg’ın, Kongre yetkilerinin Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Başkanı Jim Jordan’a açtığı davada federal yargıç, Cumhuriyetçi Parti lehine karar verdi. kanun koyucu

Bragg’ın Jordan aleyhine Kongre yetkilerine ait New York Bölge Mahkemesi’nde açtığı dava kapsamında taraflar bugün karşı karşıya geldi.

Trump’ın lider olduğu dönemde atadığı davayı takip eden Federal Yargıç Mary Kay Vyskocil, duruşmada kuvvetler ayrılığı ve Kongre’nin denetimi hakkında sorular yöneltti.

Duruşmadan iki saat sonra yayınlanan bir kararda Vyskocil, Bragg’ın Kongre’nin konuşmak istediği kişileri toplayamayacağı yönündeki talebini reddetti.

Yargıcın kararı, Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’nin, Trump’ın soruşturmasının bir parçası olarak eski Manhattan Bölge Savcısı Mark Pomerantz’ı Kongre’de ifade vermeye çağırabilmesiydi.

Jordan’ın ofisinden yapılan açıklamada, kararın Kongre’nin Pomerantz gibi kişileri ifade vermeye çağırma yetkisi olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, Pomerantz’ın Komite nezdindeki açıklamasını sabırsızlıkla bekledikleri belirtildi.

Pomerantz’ın yarın Meclis Yargı Komitesi tarafından yapılacak bir duruşmada ifade vermesi bekleniyor.

Jordan eski New York Başsavcısını çağırdı

Jordan, Trump’a yönelik suçlaması hakkında yorum yapmak için Pomerantz’ı aradı.

Jordan, istifa mektubuna dayanarak eski New York Başsavcısını Trump’a karşı “kişisel düşmanlık” ile suçlayarak, Pomerantz’ın Trump aleyhindeki soruşturmanın “sonuçlarına önceden karar verdiğini” belirterek, Bragg’ı söz konusu soruşturmayı “tamamlamaktan uzak” olmakla suçladı.

ABD medyasında, Pomerantz’ın Trump’ın mali beyanlarıyla ilgili “çok sayıda ağır ihlalden suçlu” olduğuna inandığı için istifa ettiğine ve o sırada Bragg’ın Trump hakkındaki soruşturmayı “süresiz olarak” askıya alma kararının “yanlış yönlendirildiğini” düşündüğüne dair haberler vardı.

Trump davasını takip etmek üzere atanan Pomerantz, Şubat 2022’de, Bragg’ın görevi devralmasından kısa bir süre sonra Manhattan Bölge Savcılığından da ayrıldı ve eski ABD Başkanı aleyhine tezleri üzerine bir kitap yazdı.

Bragg, Jordan’a dava açtı

11 Nisan’da Bragg, Ürdün aleyhine “açık bir sindirme ve saldırganlık kampanyası” yürüttüğü bir dava açtı.

Ürdün’ün eski New York Başsavcısı Mark Pomerantz’ı ifade vermeye çağırdığı ancak Kongre’nin böyle bir yetkisinin bulunmadığına dikkat çekilen dava belgesinde, “Kongre’nin ceza davalarını denetleme yetkisi olmadığı gibi delil çağırma ve delil çağırma yetkisi de yok. soruşturma altındakileri cezalandırın.” tartışma yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu