Ekonomi

ABD’deki bankacılık krizinin ardından Bitcoin hakimiyeti arttı

bitcoinPazar payını ölçen (BTC)’nin hakimiyet oranı, ABD bankacılık sektöründe yaklaşık iki ay önce başlayan istikrarsızlıkla birlikte keskin bir şekilde yükseldi.

TradingView tarafından izlenen verilere göre, Mart ayının başından bu yana hakimiyet oranı 22 ayın en yüksek seviyesine çıkarak %42’den neredeyse %49’a yükseldi ve bu, genel piyasaya göre en iyi kripto para biriminin performansının bir göstergesi.

Aynı zaman diliminde bölgesel ABD bankalarından alınan bir endeksin performansını taklit etmeyi amaçlayan SPDR S&P bölgesel bankacılık ETF’si %35 düştü.

Martta Silikon VadisiBanka (SVB), İmzaBanka (SBNY) ve gümüş kapıBank (SI) adlı üç ABD bankası iflas etti ve tam anlamıyla bir bankacılık krizi korkusu yarattı.

İlk Cumhuriyet Bankası(FRCB), bankacılık krizinin en son kurbanıydı ve merkezi Los Angeles’ta bulunuyor. PacWest Bancorp(PACW) hisseleri Çarşamba günü %60’tan fazla düşerek durumu daha da karmaşık hale getirdi.

Bütün bunlara rağmen BeslediBankacılık sektörünün başkanı Jerome Powell “sağlıklı ve dayanıklı”dedi ki.

Merkezi Park Capital’in Portföy Yöneticisi Lewis HarlandBitcoin’e göre, bankacılık istikrarsızlığı ve düşen bankacılık hisseleri arasında artan pazar hakimiyeti, kripto para biriminin anti- Amerikan Dolarıkumar oynama veya doların zayıflığı üzerine bahis oynama gibi artan cazibesinin kanıtı.

CoinDesk’e konuşan Harland şunları söyledi: “Bölgesel banka hisse senetleri çöktüğünde BTC’nin kripto pazarında daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Bu, kriz derinleştikçe BTC’nin yatırımcılar için yüksek kaliteli dolar karşıtı likidite olduğunu gösteriyor.”söz konusu.

Fed’in yenilenen likidite rahatlama beklentileri, bankacılık krizi sırasında güçlenen doların zayıflığına işaret etti. Çarşamba günü Fed, faiz oranlarını 25 baz puan artırarak olası bir Haziran tatilinin kapılarını araladı.

BTC’nin hakimiyet oranı artık çok yıllı aralığın üst sınırını araştırıyor.

Harland’a göre çıkış, sürekli BTC hakimiyeti anlamına geliyor. Harland, bununla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Başka bir düşünce bunu doğruladı.

Bitcoin, 10 Mart’ta Silicon Valley Bank düzenleyicileri tarafından ele alındıktan sonra ralli yaptı ve o zamandan beri %48 artarak 29.100 dolara yükseldi. CoinDesk bilgileri, artışın 2013 Kıbrıs bankacılık krizi sırasındaki olumlu performansı anımsattığını gösteriyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu