Haber

Art arda gelen depremler Kapadokya’daki doğal mirasa zarar vermedi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, yaşanan depremlerin Kapadokya’daki doğal ve tarihi yapılara zarar vermediğini belirtti.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin neden olduğu yıkımın etkilerini ve nedenlerini araştırmak üzere TÜBİTAK projesi kapsamında ekibiyle birlikte depremden etkilenen il, ilçe ve köylerde incelemelerde bulunan Akın, Kapadokya’da da çeşitli noktalarda incelemelerde bulundu.

Akın, gazetecilere, 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler ile Kapadokya’ya yakın Kayseri’de son dönemde meydana gelen sarsıntıların bölgedeki tarihi ve turistik alanlara herhangi bir zarar vermediğini söyledi.

Orta Anadolu’da yüksek şiddetli bir deprem beklenmediğini, orta büyüklükteki depremlerin ise yamaçlarda kaya düşmelerine ve bazı yıpranmış doğal oluşumlara yol açabileceğini dile getiren Akın, şunları kaydetti:

“6 Şubat’ta yaşadığımız depremler sonucunda Kayseri çevresinde Erkilet fay zonu içindeki fay segmentlerinde depremlerle karşılaşıyoruz. 4-5 büyüklüğünde depremler yaşadık. Nevşehir olarak bu depremlerin sarsıntılarını dolaylı olarak hissediyoruz. Bu sarsıntılara baktığımızda Kapadokya’daki doğal mirası görüyoruz.Olumsuz bir etki yaratması mümkün değil.Ancak yamaçlarda limit stabilite konumunda kaya düşmeleri ile karşılaşabiliriz.Ayrıca yamaçlarda blok düşmeleri ile karşılaşabiliriz. bazı kritik kararlı peribacalarının şapkaları. Şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık.”

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu, depremlerin tarih ve saatlerinin önceden bilinemeyeceğini söyleyen Akın, sağlam yapıların en değerli önlem olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu