Haber

Davutoğlu: Sivil darbe yapmayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Kahramanmaraş’ta 10 ilde etkili olan ve 35 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremler nedeniyle seçimlerin ertelenemeyeceğini söyledi.

Davutoğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı video açıklamasında, “Ey iktidar sahipleri üniversiteleri kapatmayın. Sivil darbe yapmayın, tehdit etmeyin, tezgâh kurmayın, işinizi yapın. Halk acı içindeyken seçimin ertelenmesi senaryoları ile.” İktidarda kalma çabanız millete yapılabilecek en büyük zulümdür. Böylesine sancılı bir dönemde seçim aklımıza dahi gelmiyor. Günü geldiğinde yapılır. Artık acıyı deneyimlemeliyiz. Ama siz ve çevrenizdekiler dolaylı olarak doğrudan ifadelerle seçimin ertelenmesi senaryolarını gündeme getiriyorsunuz. Bunu yapma. ’ sözlerini kullandı.

Davutoğlu, “Anayasal şartları çiğneyerek alacağınız her karar, YSK’yı kullanarak atacağınız her adım sivil darbe olacaktır” dedi.

“Bu kararı verenler de milletin vicdanına mahkûmdur. Şimdi işine bak. Seçimi bırak şimdi işine bak. İşini yap. Milletin ihtiyacını karşıla. Milletin sahada çektiği acılar. Bugün iktidardakiler sarsıntıyı bile kısa vadeli hesaplarla kullanmak istiyorlar. Darbeyi bile düşünebilirler. Ama burada olduğumuzu bilin. Devleti ayağa kaldıracağız, demokrasimizi yaşatacağız, milletimizin üzerindeki bu kara bulutları dağıtmak için gece gündüz çalışacağız.”

Uzaktan eğitim kararına eleştiri

Üniversitelerde uzaktan eğitime geçiş kararını “Çok yanlış bir karar vermişsiniz” sözleriyle eleştiren Davutoğlu, “Pandemi nedeniyle 2019 yılında eğitime başlayan gençlerimiz 8 yarıyılın 4 yarıyılını geçirmiş olacaklar” dedi. Bu yıl mezun olacakken uzaktan eğitimle bu uygulama alanlarında telafisi olmayan bir boşluk yaratacak.” Bu kararı tekrar gözden geçirin. Depremzedelerin barınması için alternatif tesisler var” dedi.

DW/TY, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu