Yaşam

Dilek Bitgin davasında ATK raporu bekleniyor

DİYARBAKIR-Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, evli olduğu AB tarafından ateşli silahla evinde vurularak öldürülen Dilek Bitgin’in ağır yaralanmasına ilişkin bugün yapılan duruşmada, sanığın tutukluluk halinin devamına ve tutukluluk halinin devamına karar verildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu’nun raporunu bekleyin.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşayan Dilek Bitgin, 10 Kasım 2021’de evli olduğu AB tarafından evinde vurularak ağır yaralandı. Aynı gün gözaltına alınarak tutuklanan AB hakkında iddianame hazırlandı. , “karısını kasten öldürmeye teşebbüs” ve “ruhsatsız ateşli silah ve mermi satın almak, taşımak veya bulundurmak” suçlamasıyla, akrabası PB hakkında ise “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçlamalarıyla dava açıldı.

BİR MEVSİMLE DUYULMUŞ TANIK: ARKA BÖLGEDEN GİRDİ KURŞUN

Davanın beşinci duruşması bugün Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık AB’nin tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nden getirildiği duruşma salonunda sanık ailesi ve avukatları da hazır bulundu. Evrakların girilmesi ve kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, Dicle Üniversitesi’nin hazırladığı raporu imzalayan isimli tıp uzmanı öğretim üyesinin dinlendiği öğrenildi.

Tanık, mahkemedeki ifadesinde, “Hastanemizin acil servisinde yapılan incelemede ateşli silah mermisinin sırtın sağ tarafından vücuda girdiği, ateşli silah mermisinin ise ön sağ taraftan vücudun dışına çıktığı görüldü. göğüs…”

‘SUÇU İŞLEMİŞ OLSAYDIM SİZİ HASTANEYE GÖTİRMEZDİM’

Duruşmada ilk konuşan Dilek Bitgin’in avukatı Şirvan Yakut, “İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu’na gönderilen evrakların eksik olduğunu düşünüyoruz. Kanaatimizce raporlar arasında bir çelişki yoktur. “Sanığın tutukluluğunun devamını talep ediyoruz” dedi.

Duruşmada dinlenen sanık AB ise yine suçlamaları kabul etmedi. Birincisi, “Eğer suçu ben işleseydim onu ​​hastaneye götürmezdim. Arabayı ve komşuyu aradım. “Suç işleyen hastaneye götürür mü?” Sanık daha sonra, “Evde çocuklar olduğu için onları bırakıp hastaneye gidemedim” dedi.

Tutukluluğun devamına karar verildi

Kurşunun giriş ve çıkış noktasında belirsizlik yaşandığını belirten sanık avukatı, sanığın uzun süre tutuklu kalması nedeniyle suçun cezasının çocuklara verildiğini belirtti. Sanık avukatı, “Hastaneye götürülmesi suçu işlemediği anlamına gelir” diyerek sanığın tahliyesini talep etti.

Savcı, sanıkların tutukluluğunun devamını talep etti. Duruşmaya verdiği kısa aradan sonra kararını açıklayan mahkeme başkanı, sanıkların tutukluluk halinin devamına ve İstanbul Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Kurulu’ndan gelecek raporun beklenmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 9 Ocak’a erteledi.

sarigol-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu