Ekonomi

Ekonomi yönetimi OVP’nin detaylarını şöyle anlattı: (2)

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Cari açığı azaltmak için ya yatırımınızı azaltabilir ya da tasarruflarınızı artırabilirsiniz. Bunun iki yolu var. Bu dengeyi yatırımları azaltarak değil, tasarruflarımızı artırarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla cari açığımızı azaltıyoruz. Hesap açığı büyürken.” söz konusu.

Cevdet Yılmaz, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında yerli ve yabancı kurum temsilcileriyle bir araya geldi.

Yılmaz başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantıda; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ) Cumhurbaşkanı Hafize Gaye Erkan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel de katıldı.

Toplantıda soruları yanıtlayan Yılmaz, asgari ücretin sadece hükümetin belirlediği bir rakam olmadığını, geçen yıl memurlara reel anlamda ciddi bir artış yaptıklarını söyledi.

Sene başında enflasyon farkının memur maaşlarına yansıyacağını belirten Yılmaz, “Dolayısıyla hem alacaklarındaki artışla hem de enflasyon farkının yansımasıyla memur maaşlarında ciddi bir artış öngörüyoruz. Bu durum memur emeklilerine de yansıyacaktır. Tabii diğer emeklilerimizle ilgili de bir dengeleme çalışması düşünebiliriz. Bu konuda yıl sonuna kadar.” “Çalışmalarımızı tamamlamayı öngörüyoruz.” dedi.

Şu ana kadar toplumun hiçbir kesimini enflasyona maruz bırakmadıklarını belirten Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“AK Parti’nin son 20 yılına bakın. Enflasyon karşısında fiyatları düşen tek kesim var. Sadece üst düzey kamu yöneticileri var. Onun dışında hiçbir kesimin fiyat artışı enflasyonun altında kalmadı. AK Parti Önümüzdeki dönemde bu yapısal reformların yanı sıra “Sosyal adalet odaklı birçok reformumuz var. Mesela vergileri yeniden düzenlerken sosyal adaleti parametre olarak dikkate alan bir yaklaşımı mutlaka ele alacağız.”

Bir yandan vergileri basitleştirirken, diğer yandan daha adaletli dağılımını sağlama yönünde bir bakış açısına sahip olduklarını belirten Yılmaz, “Eğitim, meslek, sağlık alanındaki çabalarımızın toplumsal refahın artmasında değerli unsurlar olduğunu düşünüyorum. Yine” dedi. Sosyal destek sistemimizi aktif hale getirerek amaca yönelik olarak geliştirmek.” “Belli bir gelir düzeyinin tüm ailelere yayılması yine sosyal adalet ve refah açısından önemli bir unsur olacaktır.” söz konusu.

“Türkiye kendi içinde daha fazla tasarruf yapacak”

Yılmaz, yılsonu için cari açığın milli gelire oranını yüzde 4 olarak öngördüklerini belirterek, “Bu noktada özellikle yılın ikinci yarısında turizm ve ihracattaki gelişmeler hem ihracatta hem de turizmde büyümemizi artıracak” dedi. Hem büyümeyi artırıyor, hem de cari açığımızı azaltıcı etki yapıyor. Bunu görüyoruz. Dolayısıyla bir yandan da altın var.” “İthalatta aldığımız tedbirler vs… Bunların etkisiyle ikinci yarıya daha olumlu bir bakış açısıyla bakıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bu cari açığın dönem içerisinde kademeli olarak azalarak yüzde 2 civarına inmesini beklediklerini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Aynı dönemde doğal yurt içi tasarruf oranlarımızın 1,6 puan artacağını ve toplam yurt içi tasarruflarımızın artacağını öngörüyoruz. Bu da demek oluyor ki Türkiye kendi içinde daha fazla tasarruf yapacak. Yatırımlarını daha fazla yurt içi tasarrufla karşılayacak. Dolayısıyla yatırımlarını daha fazla yurt içi tasarrufla karşılayacak. Daha az dış tasarrufa ihtiyaç duyacağı bir dönem olacak, “İnşallah gelen tasarruflar rezervlerimizi daha da artıracak.”

Yapısal dönüşümlerin belli bir sürede sonuç verdiğine dikkat çeken Yılmaz, “Yapısal dönüşümlerimizin çoğuna baktığınızda aslında dışa bağımlılığı azaltmayı, ithal ettiğimiz ürünleri yerli üretmeyi amaçlayan pek çok tedbirimiz var. İster elektrik olsun, ister başka alanlar olsun, ister sağlık sektörü olsun, bunların sonuçları “Elbette üretimi belli bir süre içinde gerçekleşecek. O dönem bizim 5 yıllık planımızdır.” dedi.

“Yatırımları azaltarak değil, tasarrufları artırarak cari açık azalacak.”

Cari açığın belli bir seviyeyi aştığında kalkınma sürecini sekteye uğrattığına dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

“Ama belli bir seviyeye indirdiğinizde daha yönetilebilir oluyor. Dış ortam sağlıklı olduğunda ve uzun vadeli dış finansmanla rahatlıkla finanse edilebilecek noktada olduğunda, kalkınma sürecine engel olmaktan çıkıyor. Yüzde 2 civarındaki cari açık artık kesinlikle bir kısıtlama değil.” “Yani büyüme sürecinde sürdürülebilir bir kısıt oluşturacak bir oran değil. Ama yine de iddiamızı koruyoruz. Uzun vadede cari fazla verme yönünde politikalarımıza devam edeceğiz.”

Yılmaz, AK Parti’nin hiçbir zaman “gerçekçi olmayan, gerçekçi olmayan” bir politika izlemediğine dikkat çekerek, bunun yerel seçimler için de geçerli olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi’nin, “Siz merkez olmaktan bahsediyorsunuz ama biz zaten merkeziz” dediğini belirten Yılmaz, “Yani şu anki durumunuz bile son derece güçlü, tabi ki bundan sonra çok daha iyi olacak. Avrupa’nın geleceği açısından son derece önemli olan gelecek.” “Dolayısıyla enerji artık Avrupa-Türkiye ilişkilerinde önemli ve olumlu bir konu haline geldi.” söz konusu.

Yılmaz, “Cari açığı azaltmak için ya yatırımınızı azaltabilir ya da tasarruflarınızı artırabilirsiniz. Bunun iki yolu var. Bu dengeyi yatırımları azaltarak değil, tasarruflarımızı artırarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla büyürken aynı zamanda tasarruflarımızı da azaltıyoruz. cari hesap açığı.” sözünü kullandı.

“Yapıcı eleştiriye, yeni katkı ve önerilere her zaman açık olacağız”

Rezerv biriktirme sürecinden dolayı TCMB’yi tebrik eden Yılmaz, “Öte yandan mevzuatta bir sadeleşme süreci var. Bu da çok önemli. Kademeli bir sadeleşme görüyoruz. Bu sorunların zamanla kendiliğinden çözüleceğine inanıyorum. bu iki eğilimin çerçevesi.” değerlendirmesini yaptı.

OVP’nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Yılmaz, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği gibi eleştiriye, yeni katkılara ve önerilere her zaman açık olacağız. Gerek muhalefetten gerekse farklı çevrelerden milletimizin lehine olabilecek her türlü eleştiri ve öneriye olumlu yanıt vermeye hazırız. Amacımız ülkemize hizmet etmektir.”Hizmet etmek, sorunları çözmek, ülkemizi daha güçlü bir geleceğe taşımak. OVP’nin buraya katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Bize bütünsel bir çerçeve sunuyor. Hep birlikte, uyum içinde, grup çalışması ruhuyla ülkemize hizmet etmeye devam edeceğimizi söylüyorum.”

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu