Haber

Anadolu Leoparı kamerayla fotoğraflandı: Büyük heyecan uyandırdı

Anadolu’nun gizemli efsanesi Anadolu Leoparı, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Savunma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından doğaya yerleştirilen kamera tuzaklarıyla görüntülendi.

DKMP’nin X sosyal medya hesabından, kamera tuzaklarıyla görüntülenen Anadolu Parsı ile ilgili paylaşım yapıldı.

Açıklamada, Türkiye’de neslinin tükendiği düşünülen Anadolu Leoparının doğada fotoğraflanmasının çok zor olduğu ancak çalışmaların tereddütsüz devam ettiği belirtilerek, korunması için yürütülen titiz çalışmalar sonucunda hatırlatıldı. Ülkenin biyolojik çeşitliliği ve doğal güzellikleri, 1974’ten sonra ilk kez 2019 yılında tuzaklarla görüntülendi.

Açıklamada, Anadolu’nun gizemli efsanesi Anadolu Leoparını izlemenin büyük heyecan uyandırdığı ve sevinç kaynağı olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bu eşsiz hazineyi korumak ve neslinin devamını sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüz dört yönlü hummalı bir çalışma başlattı. Bir yanda ‘Göçmen Türler’ uzmanları tarafından leopar türleri için hazırlanan bölgesel eylem planı Orta Asya Memeli Girişimi Sözleşmesi’nin ülkemize uyarlanması yapılırken, diğer yandan ‘Anadolu Leoparı Eylem Planı’ kapsamında da bilgiler hızla toplanmaya başlandı. üniversiteler katıldı, kamera tuzakları geniş alanlara yerleştirildi. Kamera tuzaklarından elde edilen bilgiler Pars eylem planı ve yaban hayatı geliştirme alanları yönetim planlarında temel veri olarak kullanılacak. İzlerini takip ediyor ve işaretlerini işaretliyor. Bu kadim toprakların sonsuza kadar onun vatanı olacağını düşünüyoruz. Biz onu takip ediyoruz ve koruyoruz.”

otlukbelihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu