Haber

Erken yaşta evliliğe ilişkin açıklamaları tartışma yaratan Hüda-Par Genel Başkanı Haberler.com’a konuştu: Sözlerim çarpıtıldı

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun katıldığı bir yayında kullandığı ifadeler gündem oldu. Yapıcıoğlu’nun sözleri, bazı medya organları tarafından Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızıyla 6 yaşında evlendiği iddialarına dayanak olarak yorumlandı. haberlerHaberler.com’dan Mesut Şahin’e konuşan Yapıcıoğlu, konuşmalarının çarpıtıldığını söyledi. İşte Yapıcıoğlu’na sorduğumuz sorular ve yanıtları:

SORU: “Bazı cemaatlerin çocuk evliliğine izin vermesi hakkında ne düşünüyorsun?” “Çocuk kaç yaşında? Çocuk kaç yaşında? Çocuk ne için? Çocuk kimin için?” diye cevap verdiniz.

Bildiğiniz üzere Türkiye gündeminde Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında evlendirdiği iddiaları var. Bu cevabınız bazı departmanlar tarafından bu evliliğe rızanız olarak algılandı. Bu haberlere ne diyorsunuz?

“YASAL GÖREVİYLE ÇAĞRILACAĞIZ”

CEVAP VERMEK: Mevcut yasalara göre 18 yaşının altındaki herkes çocuktur. Bu çocuğun yasal reçetesidir. Bire bir programdaki konuşmamın devamında bazılarının 18 yaşına girmiş olmasına rağmen ruhen evliliğe hazır olmayabileceğini de dile getirdim. olgunluk kişiden kişiye değişebilir, bazen 20 hatta 30 yaşında bir insan evlenecek olgunluğa erişmemiş olabilir ama bazı gençler 18 yaşından önce evliliğe hazır hale gelebilir. 18 yaşından önce evlenenlerin yaşadığı büyük mağduriyetler, yine genç yaşta evlilik mağdurlarından iki örnek verdim. Aslında 6 yaşındaki bir çocuğun evliliğini onaylamak için söylediklerimi konuşmanın tamamında anlamak mümkün değil. Ancak görünen o ki birileri yolu kapatmış ve bu şekilde anlaşılmak için bir kampanya başlatmış. Onlarla hukuk önünde hesaplaşacağız.

“NİKAH 15-16 YAŞINDA AÇILMALIDIR”

SORU: “Kişi kendini evliliğe psikolojik ve biyolojik olarak hazır hissediyorsa, anne babası uygun görüyorsa daha erken yaşta evlenebilsin diye düşünüyorum.” İfadenizde bahsettiğiniz “erken yaş” nedir? Sizce en erken evlenme yaşı kaçtır?

CEVAP VERMEK: Programda anlattığım gibi. Türkiye’de yasal evlenme yaşı 18’dir. 18 yaşını dolduran kişiler kimsenin rızası olmadan evlenebilirler. Ancak çocuklar 17 yaşını doldurmadan anne babalarının veya yasal vasilerinin izni ile evlenebilirler. 16 yaşındaki çocuklar, ‘istisnai hallerde ve hayati bir sebebin bulunması kaydıyla’ mahkemeden özel izin alınarak evlenebiliyor. 30-40 yıl önce kızlar 15, erkekler 16 yaşından sonra anne babalarının izniyle evlenebiliyorlardı. Biz diyoruz ki gençler bu yaşta kendilerini evliliğe hazır hissederlerse ve anne babaları da uygun görürlerse evlenebilsinler. evli.

“ÇOCUĞUN İSTİSMARI ASLA KABUL EDİLEMEZ”

SORU:Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızıyla evlendiği tezi hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VERMEK: İtirazlar yargıya taşındı. Argüman çok ciddi. Eğer doğruysa bunu yapanlar çok ağır bir ceza ile cezalandırılmalıdır. Ancak bu tezlerin kesin gerçekler olarak kabul edilmesi ve bu şekilde açıklanması da vahimdir. Yaşı ne olursa olsun altı yaşında bir çocukla evlenmek veya rastgele bir çocuğu taciz etmek asla kabul edilemez. Halihazırda Türkiye’de 15 yaşını doldurmuş bir çocuğun nikahsız menfaati istismar sayılmaz. Ancak 15 yaşını dolduran kişi hem kendi isteğiyle hem de anne ve babasının isteği üzerine evlenemez. Biz bu çelişkiye dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu