Ekonomi

Johnson & Johnson talk pudrası davasında 260 milyon dolar ödemek zorunda – Reuters

Reuters’in Salı günü yayınladığı bir habere göre, ilaç şirketi Johnson & Johnson (JNJ), Oregon’da şirketin talk pudrasını soluması nedeniyle asbest maruziyetiyle ilişkili bir kanser türü olan mezotelyomaya yakalandığını iddia eden bir kadına 260 milyon dolar ödemek zorunda.

Ödeme, 60 milyon dolarlık telafi edici tazminatı ve kadın ile kocasına verilen 200 milyon dolarlık cezai tazminatı içeriyor.

Reuters, bu kararın Johnson & Johnson’ın talk ürünleriyle ilgili davaların çoğunu yapılandırılmış bir iflas süreci yoluyla çözmek üzere 6.48 milyar dolarlık bir anlaşma için onay aradığı sırada alındığını bildirdi.

Johnson & Johnson’ın davalardan sorumlu başkan yardımcısı Erik Haas, şirketin karara itiraz etme niyetinde olduğunu belirterek, kararın talk ürünlerinin güvenli olduğunu gösteren uzun yıllara dayanan bilimsel araştırmalarla çeliştiğini ileri sürdü.

Davayı açan ve 48 yaşında mezotelyoma teşhisi konulduğu bildirilen kadın, çocukluğundan başlayarak 30 yılı aşkın bir süre boyunca asbest içeren talk pudrasına maruz kaldığını iddia etmiştir. Johnson & Johnson’ın bir avukatı, hastalığının evinin yakınındaki bir fabrikada karşılaşmış olabileceği asbestten kaynaklanabileceğini öne sürmüştür.

Johnson & Johnson, başta yumurtalık kanseri teşhisi konmuş kadınlar olmak üzere 61.000’den fazla davacı ile yasal süreçlere dahil olmuştur. Johnson & Johnson’ın iflas anlaşmasını tamamlayabilmesi için henüz anlaşmaya varmamış olan davacıların %75’inin onayını alması gerekmektedir. Daha önceki iflas anlaşması girişimleri başarılı olmamış olsa da, Johnson & Johnson mevcut teklif konusunda iyimser.

22 Mayıs’ta uzlaşmaya karşı çıkan bir grup, uzlaşma teklifinin iflas sisteminin uygunsuz bir kullanımı olduğunu iddia eden bir dava açtı. Reuters, 2021 yılında 2,1 milyar dolarlık bir karar ve farklı sonuçlara sahip diğer kararlar da dahil olmak üzere önceki davaların değişen sonuçlarını vurguladı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu