Teknoloji

Netflix, Eski Apple TV’ler İçin Desteğini Sonlandırıyor

Netflix’ten yapılan açıklamada, alınan kararın nedeni olarak “mümkün olan en iyi Netflix deneyimini koruma” isteği gösterildi. 31 Temmuz’dan sonra gerçekleşmesi beklenen değişiklikle birlikte ilk üç nesil Apple TV’ler Netflix desteğini kaybetmiş olacak. 

Öte yandan ilk üç nesil Apple TV’ler, üreticisi olan firma tarafından da hâli hazırda “eski” ürün olarak kabul ediliyor ve hem donanım hem yazılım destekleri sona ermiş durumda. Apple genel olarak bu tür ürünlerde yedi yıllık sürenin ardından desteğini sonlandırıyor ve sonrasında da ürünleri “obsolete” yani “eski/kullanılamayan” kategorisine taşıyor. 

Netflix başka cihazlara da desteğini kesti

Netflix’in desteğini sonlandırdığı cihazlar sadece ikinci ve üçüncü nesil Apple TV’ler ile de sınırlı kalmadı. Artık çıkalı uzun zaman olan Samsung ve Vizio akıllı televizyonlar ve ilk nesil Roku cihazlar da desteğini kaybedecek. Bu durumun sebebi ise Netflix’in Windows Media DRM‘den Microsoft’un PlayReady DRM’iine geçiş yapması. 

Netflix, henüz konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunmadı ancak her iki nesildeki cihazlar da o kadar eski ki Apple App Store destekleri de bulunmuyor. Ayrıca bu cihazların kullanıcı sayıları da artık oldukça az ve çok fazla kullanıcının olumsuz etkilenmesi de beklenmiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu