Haber

Macron ve Zelenskiy Paris’te bir araya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Paris’te bir araya geldi.

Macron ile Zelenskiy’in Paris’te yaklaşık 3 saat süren görüşmesine ilişkin Elysee Sarayı’ndan yapılan ortak yazılı açıklamada, iki liderin Ukrayna-Rusya savaşını kınadığı belirtildi.

Rusya’nın askeri güçlerini Ukrayna topraklarından derhal ve koşulsuz olarak çekmesi gerektiği vurgulanırken, Fransa ve Ukrayna’nın da Rusya’ya Zaporozhye nükleer santralinden çekilme çağrısında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Fransa’nın Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduğunun altı çizildi.

Paris yönetiminin Ukrayna’ya yönelik siyasi, mali, insani ve askeri takviyelerini gerektiği sürece sürdüreceğine işaret eden Fransa, önümüzdeki haftalarda çok sayıda taburu eğiterek bunları AMX 10- dahil onlarca zırhlı araç ve hafif tankla donatacak. RC tipi hafif muharebe tankları. tanklar da not edildi.

Açıklamada, Paris yönetiminin çalışmalarını “Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerini desteklemeye” odakladığı da kaydedildi.

Fransa’nın daha önce de Ukrayna’ya 2 DNA laboratuvarı göndererek Ukrayna’nın barış planına destek verdiği aktarılmıştı.

Ukrayna ve Fransa’nın Rusya’ya yönelik yeni yaptırım çağrısına atıfta bulunulan açıklamada, Fransa’nın Ukrayna’nın Karadeniz Tahıl İşletmesi’ni sürdürme çabalarının değerini vurguladığı belirtildi.

Açıklamada, Ukrayna’nın ve halkının geleceğinin Avrupa ailesinde yattığına değinilerek, Fransa’nın NATO-Ukrayna Komitesi’ne destek verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu