Haber

İMECE 3. kez ertelendi, Akar’ın ‘komplo’ sorusu yayınlandı

Olumsuz hava koşulları nedeniyle ikinci lansmanı ertelenen İMECE için tören alanında bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, “Burada bir kumpas mı var?” diye sordu. Varank böyle bir şeyin olmayacağını söylerken yaşanan diyalog ekranlara yansıdı.

TÜBİTAK Uzay tarafından geliştirilen Türkiye’nin metre altı çözünürlüklü yerli ve milli ilk gözlem uydusu İMECE, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden şiddetli rüzgarların etkisiyle Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile 27 saniyede uzaya fırlatıldı. . bir kez daha ertelendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Lideri İsmail Demir, Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok . ve TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal, uydunun üretim aşamasında mühendisleri ve ailelerini Ankara’daki TÜBİTAK Uzay yerleşkesinde kurulan merkezden takip etti.

AKAR’IN SORUSU…

Törende fırlatma için geri sayım yapılırken, fırlatma 27 saniye kala rüzgar nedeniyle ikinci kez ertelendi. Bu arada Bakan Akar’ın Bakan Varank’a sorduğu bir soru da yayına yansıdı. Hulusi Akar, Bakan Varank’ın kulağına eğilerek, “Burada bir komplo olabilir mi?” diye sordu.

Varank böyle bir şeyin olmayacağını söylerken bu diyalog ekranlara yansıdı. (HABER MERKEZİ)

habersariyer.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu