Ekonomi

İstanbul’da nükleer enerji toplantısı

21-22 Haziran tarihlerinde düzenlenen foruma Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom ve Akkuyu Nükleer de katıldı. Akkuyu Nükleer Genel Müdürü ve Yürütme Konseyi Lideri Anastasia Zoteeva, forumla ilgili açıklamalarda bulundu, “Akkuyu NGS proje şirketlerinin her bir NGS’si, Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşasında yer alan tüm potansiyel katılımcılar için bir iletişim platformudur. Tüm Türk tedarikçilere proje hakkında güncel bilgiler vermek bizim için çok önemli” dedi.söz konusu.

İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ

Akkuyu Nükleer Yönetim Komitesi Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, NGS-2023 açılış töreninde yaptığı konuşmada Rosatom olarak yeni iş birliği görüşmelerine açık olduklarını belirtti. dedusenko, “Elbette buna yeni yüksek kapasiteli nükleer santral projeleri de dahil olabilir ama hepsi bu kadar değil. Potansiyel ortaklarımıza su arıtmadan araştırma reaktörlerine ve nükleer tıbba kadar uzanan alanlarda ürün ve çözümler sunmaya hazırız.”dedi.

Akkuyu Nükleer İnşaat ve Üretim Organizasyon Müdürü Denis Sezemin, Akkuyu NGS’nin Türkiye’de yeni bir endüstri yarattığını söyledi. “Geçen yıl proje için sağlanan ekipman, malzeme ve hizmetler için Türk firmalarıyla yapılan sözleşmelerin toplam tutarı 4,3 milyar dolara çıktı”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu